Ochrona przeciwpożarowa w pracy architekta – na co musi zwracać uwagę?

Zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku rozpoczyna się już na etapie jego projektowania. Dlatego też duża odpowiedzialność spoczywa na architektach, którzy projektują obiekt. Muszą oni zadbać o wszystkie elementy, dzięki którym obiekt będzie bezpieczny, funkcjonalny i odpowiednio chroniony przed pożarem.

Architekci, którzy projektują budynki muszą doskonale znać przepisy przeciwpożarowe oraz prawo budowlane i zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego. Dzięki temu są w stanie zaprojektować budynek, który będzie w stu procentach bezpieczny. Trzeba pamiętać, że ochrona przeciwpożarowa jest różna w zależności od wielkości, powierzchni oraz wysokości budynku. Im większy obiekt, tym więcej musi mieć zabezpieczeń i mieć właściwie zaprojektowaną konstrukcję. Chodzi o to, by poszczególne elementy konstrukcji budynku odpowiednio długo opierały się działaniu ognia.

Właściwe projekty ścian, stropów i fundamentów

W każdym budynku największe znaczenie dla bezpieczeństwa ma dobry projekt i wykonanie elementów konstrukcji, na których opiera się cały budynek, czyli fundamentów, ścian oraz stropów. Bardzo ważne są również materiały, z których obiekt jest wykonany. Dlatego trzeba dopilnować, aby materiały budowlane i wykończeniowe pochodziły od sprawdzonych producentów, były trwałe, solidne i właściwie zabezpieczone oraz wzmocnione na wypadek działania ognia. W budynkach ważne są również drzwi aluminiowe zewnętrzne i wewnętrzne, które stanowią dodatkową ochronę przeciwpożarową. Są one tak zaprojektowane i wykonane, aby w razie zagrożenia zatrzymały ogień we wnętrzu i zabezpieczyły inne pomieszczenia przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Warto więc montować w budynkach drzwi czy okna o odpowiedniej klasie ognioodporności. Choć takie produkty są droższe od standardowych drzwi czy okien, zdecydowanie na tych elementach nie warto oszczędzać.

Budynek wyposażony w system przeciwpożarowy

Już na etapie projektowania warto również zaplanować rozmieszczenie czujników systemu przeciwpożarowego, które w razie powstania pożaru w dowolnym miejscu budynku uruchomią alarmy i pomogą w sprawnej i szybkiej ewakuacji. Systemy przeciwpożarowe są dziś bardzo nowoczesne i czułe, są w stanie wykryć ogień na bardzo wczesnym jego etapie, zwykle już wtedy, gdy pojawia się zadymienie. Dzięki temu możliwe jest ugaszenie pożaru zanim zdąży się on rozprzestrzenić i poczynić realne szkody. Zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny być zawsze w stu procentach sprawne, podobnie jak wszystkie instalacje w budynku. Czasem wystarczy niewłaściwe wykonanie instalacji elektrycznej, by zagrożenie pożarowe znacznie wzrosło. Warto więc pamiętać, że ważny jest nie tylko projekt i praca architekta, ale również późniejsza realizacja projektu. Budynek powinien być realizowany przez doświadczonych fachowców, którzy zadbają o to, by był on wykonany dokładnie zgodnie z projektem i przy użyciu odpowiedniej jakości materiałów budowlanych. Stosowanie tańszych zamienników czy wykonanie instalacji z niedbaniem o wszelkie szczegóły może bowiem powodować wiele zagrożeń podczas późniejszego użytkowania budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com