OC samochodowe na miesiąc – Czy to możliwe?

Zwykle polisa OC obowiązuje przez 12 miesięcy, ewentualnie przez pół roku – jeśli właściciel pojazdu opłaca składkę w dwóch ratach. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy obowiązkowe ubezpieczenie OC wykupywane jest tylko na miesiąc. Sprawdź, kiedy jest to możliwe i kogo dotyczy.

Jakiś czas temu krótkoterminowe OC dotyczyło wyłącznie firm zajmujących się sprowadzaniem i sprzedażą pojazdów z zagranicy. Obecnie, dzięki wprowadzeniu zmian w obowiązujących przepisach, ustawa daje możliwość wykupienia OC na 30 dni także indywidualnym kierowcom. Warto jednak mieć świadomość, że dotyczy to wyłącznie konkretnych przypadków. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś zainteresowany ubezpieczeniem OC online czy chcesz wykupić polisę w stacjonarnej placówce firmy ubezpieczeniowej.

Dla kogo 30-dniowe ubezpieczenie OC?

Samochody zarejestrowane na stałe mogą mieć ubezpieczenie OC ważne przez miesiąc – pod warunkiem, że stanowią własność firm prowadzących sprzedaż w formie komisów, salonów samochodowych czy innych podmiotów specjalizujących się w pośrednictwie w handlu autami sprowadzanymi z zagranicy.

Ponadto miesięczna polisa OC może dotyczyć takich samochodów jak:

zarejestrowane czasowo – z tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi oraz tymczasowym dowodem; należy tutaj podkreślić, że ubezpieczenie ważne jest do momentu wydania “właściwego” dowodu
wolnobieżnych – jednak z wyłączeniem pojazdów rolniczych i ciągników wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych
historycznych (muzealnych, zabytkowych) – do tej grupy należą unikatowe pojazdy co najmniej 25-letnie oraz 4-letnie
zarejestrowanych za granicą i przewożonych na teren Polski (znane również jako ubezpieczenie graniczne) – nie mających jednak ważnego ubezpieczenia OC lub ważnej Zielonej Karty. W pozostałych przypadkach właściciele pojazdów zobligowani są do wykupienia standardowej polisy zawieranej zwyczajowo na okres 12 miesięcy.

Chcesz wykupić ubezpieczenie na miesiąc? Porównaj oferty

Zanim zdecydujesz się na wykupienie polisy krótkoterminowej, porównaj dostępne oferty. W kalkulatorze ubezpieczeń OC AC od Rankomat.pl bardzo szybko oszacujesz wstępne koszty. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić – warto bowiem pamiętać, że stawka polisy nie wpływa na zakres ochrony ubezpieczeniowej czy maksymalną sumę gwarancyjną wypłacaną osobie poszkodowanej. Skoro tak, nie warto przepłacać, lecz wybrać najtańsze OC na miesiąc.

One Comment on “OC samochodowe na miesiąc – Czy to możliwe?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com