Obsługa pras mechanicznych – z jakim ryzykiem spotkasz się w pracy?

Prasy mechaniczne to urządzenia, które wykorzystywane są w różnych dziedzinach produkcji. Aby ich użytkowanie było bezpieczne i bezproblemowe, zawsze powinny być to maszyny wysokiej jakości, solidne, doskonale zaprojektowane i wykonane. Wybierając konkretne urządzenie zawsze trzeba mieć świadomość, że powinno nam służyć przez długie lata.

Prasy Hydrauliczne to urządzenia, które muszą działać sprawnie i niezawodnie. Aby je obsługiwać, trzeba przede wszystkim przejść szkolenie bhp w zakładzie pracy i bardzo dobrze poznać urządzenie, z którym będziemy pracować na co dzień. Choć obsługa prasy na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć prosta, w rzeczywistości wymaga wielu umiejętności. To do obowiązków pracodawcy należy zadbanie o to, by pracownicy zajmujący się na co dzień obsługą maszyn mieli odpowiednie doświadczenie i przeszkolenie. To ważne zarówno z perspektywy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i codziennego, bezproblemowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Każde nieprzewidziane wydarzenie powoduje bowiem przestój na produkcji, a co za tym idzie – opóźnienia, które później dosyć trudno jest nadrobić.

Aby uniknąć wypadków, trzeba zachować ostrożność

Podobne jak wiele innych urządzeń znajdujących się w zakładach przemysłowych i na halach produkcyjnych, także pracy hydrauliczne wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Największym wrogiem osób, które obsługują urządzenia na co dzień nie jest wbrew pozorom niewiedza czy nieznajomość maszyny, a rutyna i wykonywanie codziennych obowiązków w sposób zbyt szybki, niedokładny i bez zachowania środków bezpieczeństwa. Takie działanie może bardzo szybko skończyć się wypadkiem przy pracy, a w przypadku pras hydraulicznych są to zdarzenia o dosyć sporej sile rażenia. Im lepiej zadbamy o swoje bezpieczeństwo, tym pewniej będziemy mogli się czuć podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Technologia to nie wszystko

W nowoczesnych zakładach produkcyjnych maszyny i urządzenia, a więc także prasy hydrauliczne są w dużym stopniu zautomatyzowane i skomputeryzowane. Wiele funkcji, które kiedyś wykonywali operatorzy, maszyny obecnie wykonują samodzielnie. Taki rozwój technologii z pewnością pod wieloma względami jest korzystny – maszyny pracują o wiele sprawnej i wydajniej, ale tylko wtedy, gdy ich praca jest kontrolowana przez doświadczonych operatorów Zawsze wiec należy dbać o to, by urządzenie było właściwie zaprogramowane, a także kontrolować wszystkie efekty jego pracy. Warto pamiętać, że prasy hydrauliczne biorą udział w tworzeniu wielu ważnych elementów, jak chociażby układy hamulcowe w samochodach. Muszą więc działać w stu procentach prawidłowo, aby wytwarzane przez nie akcesoria były solidne, bezpieczne i wykonane zgodnie z danymi zawartymi w ich projekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com