Obróbka CNC – składniki sukcesu

O obróbce CNC powiedziano już wiele dobrego. Zwykle wykonawcy takich usług chwalą swój park maszynowy, ale świadomy klient wie, że choć jest on ważny, to jednak nie wszystko zależy od samych urządzeń. Jakie jeszcze są składniki sukcesu w sterowanej cyfrowo obróbce metali?

Wiedza

Można mieć znakomite maszyny, doskonałe materiały, świetne warunki techniczne, ale bez wiedzy nie uda się ich w pełni wykorzystać. Obróbka metali jest zadaniem na tyle różnorodnym, a jednocześnie tak bardzo specyficznym, że prawdziwych ekspertów naprawdę brakuje. O ile jeszcze samo zaprogramowanie maszyny to czynność, której można się względnie łatwo nauczyć, o tyle znajomość cech choćby poszczególnych gatunków stali trzeba w sobie wyrobić, a nie tylko wykuć. Technicy z dobrą wiedzą potrafią doradzić, a nie tylko wykonać instrukcje – od tego są maszyny, a ludzie są od korygowania błędów, a tu już potrzeba potężnej wiedzy.

Nie cała maszyna

Oczywiście, że model tokarki czy frezarki ma bardzo duże znaczenie, jednak nader często jest to tylko chwyt marketingowy. Dlaczego? Choćby dlatego, że w wielu firmach, dla których obróbka metali rzekomo jest podstawową działalnością, stosuje się dobre maszyny, ale fatalne narzędzia, czyli wiertła, frezy czy noże. To one decydują o precyzji detali, często też ograniczają od góry lub dołu prędkość obróbki, a także wpływają na decyzję o wyborze materiału i sposobu pracy. Sama tokarka ma więc duże znaczenie, ale kluczowy jest nóż skrawający.

Organizacja pracy

Klienci decydują się na obróbkę metali na urządzeniach sterowanych cyfrowo, ponieważ jest to wydajna, szybka metoda, która powoduje małe straty materiału. To wszystko prawda, ale tylko jeśli organizacja pracy jest odpowiednia. Obrobione elementy muszą błyskawicznie przejść kontrolę jakości i zwolnić miejsce dla kolejnego arkusza, pręta czy innego elementu umieszczanego w obrabiarce. W przeciwnym razie szybkość pracy maszyny będzie bez znaczenia, jeśli nie uda się zapewnić dostępności materiałów albo właściwej kontroli jakości wyrobów. To bardzo ważne nawet w projektach, przy których czas nie jest kluczowy. Ostatecznie jednym z czynników decydujących o cenie realizacji zamówienia jest czas, na jaki maszyny będą zajęte, a więc kiepska organizacja pracy często przełoży się na droższą realizację.

Dobry surowiec

Każdy gatunek stali czy jakiegokolwiek innego stopu ma właściwości ustalone pewnymi normami. Czy jednak można być tego absolutnie pewnym? Wady materiałowe w obróbce metali zdarzają się częściej, niż może się wydawać, dlatego dobrze jest zlecić wykonanie elementów takiej firmie, która korzysta ze sprawdzonych dostawców. Zgoda – pewnie cena będzie nieco wyższa, ale ryzyko otrzymania kiepskiego produktu znacznie mniejsze, co finalnie może się naprawdę bardzo opłacić. Warto więc zaufać firmie, z którą się współpracuje – dzięki temu samemu ma się mniej problemów.

One Comment on “Obróbka CNC – składniki sukcesu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com