Obowiązki księgowe, o których musisz pamiętać jeśli prowadzisz firmę

Prowadzenie własnej firmy to na pewno niełatwe zadanie. Oprócz pozyskiwania klientów, dbania o dobry wizerunek firmy na rynku oraz kontaktów z kontrahentami, na barkach właściciela firmy spoczywają również obowiązki księgowe.

Prowadzenie księgowości to jedno z najbardziej pracochłonnych, ale też najbardziej odpowiedzialnych zadań w firmie, ponieważ każde niedotrzymanie terminu lub niepoprawnie złożone dokumentu, mogą skutkować nałożeniem na przedsiębiorstwo kary finansowej, które może poważnie nagiąć budżet firmy. Jakie obowiązki księgowe spoczywają więc na barkach właściciela firmy?

Dedykowany księgowy, biuro rachunkowe, samodzielnie – jak prowadzić księgowość w firmie?

Nowi przedsiębiorcy, którzy podejmują decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, stają przed trudnym wyborem. W jaki sposób rozliczać księgowość w ich firmie. Informacja o tym, kto będzie zajmował się prowadzeniem księgowości w ich firmie, wymagana jest również we wniosku, który składa się podczas rozpoczynania prowadzenia działalności gospodarczej. Księgowy zatrudniony na etacie w firmie to niewątpliwie jedno z najlepszych rozwiązań.

Jednak wiąże się również z dużymi kosztami. Dedykowany księgowy na pewno bardzo dokładnie oraz skrupulatnie rozliczy przedsiębiorstwo ze wszelkich należności wobec państwa, jednak utrzymywanie jego stanowiska pracy wiąże się z koniecznością wypłacania comiesięcznej pensji oraz ponoszenia kosztów utworzenia takiego stanowiska pracy. Posiadanie księgowego na etacie jest zalecane raczej dla dużych firm, które zatrudniają kilkudziesięciu pracowników. Biuro rachunkowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie księgowe, jednak ze względu na brak czasu samodzielnie prowadzenie księgowości również jest niemożliwe.

Biuro rachunkowe – rozliczanie ZUS-u

Właściciel firmy powinien być świadomy, że wraz ze złożeniem wniosku do CDEIG, taka osoba zostaje również automatycznie zgłoszona do ZUS jako płatnik składek. Przedsiębiorca powinien również w najbliższej placówce ZUS wypełnić formularz ZUS ZUA, aby zadeklarować siebie jako osobę ubezpieczoną. Przedsiębiorca ma na to 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

W późniejszych etapach prowadzenia działalności na właściciela każdej firmy zostaje nałożone obowiązek comiesięcznego odprowadzania składek na poczet ZUS. Wysokości tych składek zależy od wielu różnych czynników. Największych wpływ na wysokości składki ma fakt, czy dany przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą czy też zatrudnia pracowników.

W drugim przypadku pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania składek na ZUS za każdego zatrudnionego pracownika. Warto również wspomnieć o uldze, która przysługuje przedsiębiorstwom rozwijającym się. W początkowych etapach rozwijana firmy właściciel może odprowadzać nieco mniejsze składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W efektywnym prowadzeniu księgowości przedsiębiorcy pomóc może dobre biuro rachunkowe. W firmach tego typu zatrudnieni są wykwalifikowani księgowi, którzy są doskonale zaznajomieni ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Skorzystanie z usług takiego biura pozwoli przedsiębiorcy na uniknięcie pomyłek podczas oprowadzania składek ZUS zwłaszcza w przypadku, kiedy ten zatrudnia już pracowników.

Biuro rachunkowe – podatek dochodowy

Obowiązek rozliczania się z podatku dochodowego ciąży jedynie na tych przedsiębiorcach, którzy prowadzą KPiR. Podatek ten można wyliczyć jako procent procent od zysków, które zostały pomniejszone o koszty uzyskania przychodu. Zaliczkę na podatek dochodowy należy odprowadzić do dwudziestego dnia każdego następnego miesiąca.

Biuro rachunkowe a podatek VAT

Obowiązek rozliczania VAT-u spoczywa jedynie na tych przedsiębiorcach, którzy są zadeklarowani jak VAT-owcy. Aby nim zostać przedsiębiorca musi złożyć zawiadomienie VAT-R i przygotować się na opłatę w wysokości 170 zł. Zadeklarowanie podatku VAT w firmie wiąże się z szeregiem obowiązków. Najważniejszym z nich jest regularne obliczanie podatku VAT oraz składanie comiesięcznych lub kwartalnych rozliczeń z tego tytułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com