Obowiązek przechowywania faktur

Wszystkie osoby, które prowadzą własną działalność, mają obowiązek przechowywania dokumentów sprzedażowych oraz zakupowych przez określony czas. Warto więc zadbać o porządek w dokumentacji, aby w razie kontroli urzędu skarbowego wszystko mieć w jednym miejscu.

Przechowywanie faktur oraz innych dokumentów związanych z zobowiązaniami podatkowymi narzucone jest odgórnie przez przepisy skarbowe. Każdy podatnik musi przechowywać wszystkie dokumenty przez 5 lat od momentu ich wystawienia. Im większa firma, tym więcej takich dokumentów, co może powodować spore trudności podczas ich gromadzenia i właściwego przechowywania. Jeszcze do niedawna, gdy wszystkie faktury i dokumenty mieliśmy w wersji papierowej, na segregatory z fakturami trzeba było znaleźć miejsce w szafach czy na półkach. Aktualnie, gdy wiele kwestii związanych z prowadzeniem firmy można załatwić wirtualnie, także konieczne do przechowywania dokumenty księgowe i inne firmowe druki można umieścić w wirtualnej przestrzeni.

Program do wystawiania faktur – świetne ułatwienie dla przedsiębiorców

Duże firmy, które mogą pozwolić sobie na zatrudnienie księgowego czy stworzenie całego działu zajmującego się dokumentacja księgową, nie muszą martwić się o przestrzeganie przepisów dotyczących przechowywania dokumentów. Profesjonalni i doświadczeni księgowi z pewnością zadbają o to, by w dokumentach zawsze panował porządek. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw czy osób prowadzących własną działalność gospodarczą, prowadzenie dokumentacji księgowej najczęściej odbywa się własnymi siłami.

Niektóre firmy zatrudniają do tych celów zewnętrze biura księgowe, inne natomiast coraz chętniej korzystają z programów do fakturowania, które umożliwiają wirtualne wystawianie faktur. Program faktura to doskonałe rozwiązanie, które ułatwia prowadzenie firmowej dokumentacji, a jednocześnie pozwala utrzymać porządek we wszystkich fakturach. Dobry program do wystawiania faktur działa sprawnie i bezproblemowo, jest funkcjonalny i intuicyjny, co znacznie skraca czas spędzony nad wypełnianiem dokumentacji.

Wirtualny program, realny spokój

Wybierając sprawdzony i renomowany program do wystawiania faktur można mieć pewność, że wszystkie dokumenty są prawidłowo wystawione i odpowiednio przechowywane. W programie Faktura Small Business i FSB HANDEL można skorzystać z eArchiwum, które pozwala na bezpieczne przechowywanie i archiwizowanie wszystkich dokumentów. Osoby, które korzystają z takiego rozwiązania mogą mieć pewność, że wszystkie dane są właściwie chronione przed dostępem osób trzecich.

Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem jest między innymi możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa wszystkich dokumentów i umieszczenie ich na serwerze producenta programu. Osoby, które korzystają z programów do fakturowania mogą mieć również pewność, że zawsze będą na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami skarbowymi czy podatkowymi. Programy do fakturowania online są bowiem automatycznie aktualizowane za każdym razem, gdy następuje jakakolwiek zmiana w przepisach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com