Żyjemy w czasach, w których inwestowanie i oszczędzanie pieniędzy stało się nie lada wyzwaniem. Jeżeli szukałeś kiedykolwiek alternatywnych metod na ulokowanie kapitału, to z pewnością natknąłeś się na detaliczne papiery w postaci obligacji skarbowych. Są one stosunkowo pewną inwestycją, ponieważ twoje pieniądze pożycza niejako sam Minister Finansów, który to reprezentuje Skarb Państwa. Jest to dość solidna gwarancja na wykup obligacji wraz z należnymi odsetkami. To właśnie z powodu bezpieczeństwa tak chętnie interesujemy się tą zyskowną formą oszczędzania.
Inwestowanie w obligacje skarbowe
Sama teoria inwestowania w obligacje jest bajecznie prosta. Ty jako posiadacz kapitału, w pewien sposób go zamrażasz i pożyczasz emitentowi (w tej roli Skarb Państwa), a on zobowiązuje się do jego zwrotu w określonym wcześniej terminie. Po jego upłynięciu otrzymasz dodatkowe fundusze w postaci odsetek za powierzoną sumę. Za pieniądze w całości odpowiada państwo, więc możesz być spokojny, że wrócą po określonym czasie do twojej skarbonki. Z tego właśnie powodu popularność obligacji jako instrumentu finansowego stale rośnie. Są one stawiane ponad lokatami, ze względu na korzystniejsze warunki inwestowania. Ministerstwo Finansów oferuje indywidualnym klientom papiery z różnym okresem wykupu i oprocentowaniem. Są jednak trzy podstawowe rodzaje obligacji, które powinieneś poznać przed zaangażowaniem swoich funduszy:
- stałoprocentowe
- zmiennoprocentowe
- indeksowane do inflacji
Pierwsze z nich to obligacje ze stałą stopą oprocentowania. Jego wysokość jest więc znana od dnia zawarcia umowy i nie zmienia się do momentu jej zakończenia. W przypadku, gdy zdecydujesz się na inwestycję w obligacje o zmiennej stopie procentowej, najprawdopodobniej będziesz bacznie śledził wysokość referencyjnej stopy procentowej. To właśnie od tego wskaźnika zależy czy twoja inwestycja będzie bardziej czy mniej opłacalna. Ostatnim rodzajem są obligacje indeksowane. Być może brzmi to groźnie, ale w gruncie rzeczy są bardzo podobne to tych o zmiennej stopie procentowej. Jedyną różnica jest zależność oprocentowania od wskaźnika stopy inflacji.
Podatek Belki od obligacji skarbowych
Poznałeś już dobrze tą miłą stronę obligacji skarbowych w postaci odsetek, ale niestety mam dla Ciebie złą wiadomość. Z posiadanymi bonami skarbowymi wiążą się także koszty. Okryty złą sławą podatek Belki jest w naszym kraju obecny od 2002 r. W założeniu miał dotyczyć tylko i wyłącznie lokat bankowych, ale po obniżeniu do 19% stał się zobowiązaniem od wszelkich przychodów z kapitałów pieniężnych. W tamtych czasach budżet państwowy nie był w zbyt dobrej kondycji i to właśnie w celach ratunkowych wprowadzono ten rodzaj tymczasowej daniny. Tymczasowe to słowo klucz, bo mimo upływu kolejnych lat żaden rząd nie kwapi się do jego obniżenia lub całkowitego zniesienia. Należy jednak pamiętać, że podatki od zysków kapitałowych istnieją w większości europejskich krajów i nierzadko są wyższe niż w Polsce. Ciebie jako potencjalnego inwestora z pewnością interesuje w jakiej formie pobierana jest ta danina. Jak dowiedziałeś się już wcześniej opodatkowaniu podlega jedynie twój dochód. Stawka podatku jest stała i zawsze wynosi 19%. Jeżeli więc nasz zysk z obligacji wyniósł 1000 zł to według deklaracji będziemy musieli oddać fiskusowi 190 zł.
Jeśli chodzi o stronę praktyczną – nie musisz nic robić. Podatek Belki zostanie automatycznie pobrany z twojego rachunku rejestrowego, na którym wylistowane są zakupione przez ciebie obligacje.
Jak i gdzie można kupić obligacje skarbowe?
Po takim małym kompendium wiedzy bardzo możliwe, że w Twojej głowie pojawił się plan zakupu instrumentów finansowych. Pytanie brzmi jednak gdzie i jakie obligacje warto kupić? Pierwszym krokiem jest wejście na stronę: zakup.obligacjeskarbowe.pl i wypełnienie formularza rejestracyjnego. Następnie dokonaj przelewu z Twojego banku i wybierz konkretną obligację. Gotowe, możesz już cieszyć się nabyciem wymarzonych obligacji skarbowych. Inwestorzy najczęściej wybierają 3-miesięczne obligacje o stałym oprocentowaniu i 4-letnie obligacje indeksowane inflacją.
Podsumowując, dowiedziałeś się na czym polegają obligacje, jakie są ich rodzaje, a także w jaki sposób odprowadza się podatki związane z potencjalnymi zyskami. Znasz także różnicę pomiędzy zakupem instrumentów na rynku pierwotnym i wtórnym. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, to pamiętaj jeszcze o jednej kluczowej sprawie. Stopień ryzyka jest silnie skorelowany z podmiotem, któremu pożyczasz swój kapitał. W przypadku zakupu obligacji od Skarbu Państwa ryzyko utraty środków jest możliwe tylko w przypadku bankructwa naszej ojczyzny. Nie jest to zbyt prawdopodobne, gdyż rząd ma wiele możliwości, aby wypełnić swoje zobowiązania finansowe, na przykład może drukować pieniądze czy zwiększać podatki.