O satysfakcji i nie tylko z przebranżowienia się na programistę

Praca w IT nadal uważana jest za zawód przyszłości, w który warto inwestować. Ale, czy warto zmieniać już wypracowane, stabilne stanowisko na rzecz zupełnie odmiennej branży, jaką jest w tym wypadku IT? Przecież kosztować to nas może sporo poświęconego czasu, jeszcze więcej nauki po godzinach swojej codziennej pracy. Jak widać dla wielu osób warto. Jedną z nich jest nasz miły rozmówca – Szymon Kordas, który jako główny powód przebranżowienia się z zawodu geodety na rzecz programisty wymienia – satysfakcję.

Szymon, pracowałeś jako geodeta. Powiedz, co się stało, że przestałeś nim być?

Pracowałem jako geodeta w Warszawie przez 9 lat. To był mój obrany kierunek studiów. W jednym wielkim skrócie: nadarzyła się okazja z której nie mogłem nie skorzystać – 3 tygodniowy kontrakt dla amerykańskiej korporacji na stanowisku testerskim. Postanowiłem zaryzykować i wziąć urlop w pracy, tyle że ten “urlop” skończył się kontraktem półrocznym, złożeniem przeze mnie wypowiedzenia w biurze geodezyjnym i przejściem do branży IT na stałe (mam nadzieje ze mój były szef tego nie czyta ;-)).

Porzuciłeś pracę geodety, teraz Twoje zajęcie to praca IT. Co stało za taką decyzją?

Zawsze lubiłem grzebać w komputerach. Więcej satysfakcji dawało mi samo sprawdzanie ustawień systemowych, niż po prostu ich ustawienie i bycie zadowolonym, że wszystko działa. Był nawet moment, że co miesiąc na moim komputerze gościł inny system operacyjny, tylko aby sprawdzić coś nowego. Wydaje mi się, że ta decyzja była całkiem naturalna i była próbą robienia na co dzień czegoś, co mi daje więcej satysfakcji. Dodatkowym bodźcem, choć nie najważniejszym, było powiększenie się mojej rodziny o kolejne dziecko. Perspektywa lepszych zarobków nie wydawała się najgorszą ;-).

A jakie daje korzyści praca zdalna?

Droga do pracy i z powrotem. Plus więcej snu.

No dobra. To, co opowiadasz brzmi baaaardzo dobrze. To może powiedz nam – od czego zacząć przebranżowienie się?

Od nauki. Mimo, że wiedza nabyta hobbistycznie może być szeroka, może być nie wystarczająca, aby w ogóle zwrócić na siebie uwagę przyszłego pracodawcy. Trzeba pamiętać, że sporo ludzi w tej branży ma wyższe wykształcenie i jest dużo do nadrobienia.

Czyli, ile dokładnie zajęło Ci przebranżowienie się?

Trochę trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo tematem interesowałem się od wielu lat. Uczyłem się nowych rzeczy, starałem się być na bieżąco z trendami, ale od pierwszego pomysłu, żeby zacząć wysyłać CV na ogłoszenia związane z branżą IT do pierwszego zatrudnienia minęło trochę więcej niż dwa lata. Jeszcze kiedy byłem geodetą nawiązałem kontakt z firmą IT zatrudniającą samych kontraktowców. Szczęście się w końcu uśmiechnęło, kiedy dostałem propozycję pracy na bardzo krótki okres czasu, o którym wspominałem wcześniej.
Natomiast same próby też mnie dużo nauczyły. Przede wszystkim czego jeszcze nie wiem, jakie są aktualne trendy na rynku oraz jak poprawić moje CV, aby było bardziej atrakcyjne.

Czytałeś książki? Korzystałeś z kursów on-line? Czy z warsztatów off-line? 

Tak!
Jest mnóstwo książek na rynku i dodatkowo ogromna ilość materiałów w internecie – od oficjalnej dokumentacji, do prezentacji na youtubie.

W branży IT bardzo ważny jest proces. Czy w procesie zmiany branży znalazłeś jakiś swój kreatywny model?

Miałem okazję pracować w wielu zespołach przy różnych procesach, używając lepiej lub gorzej zaimplementowanych aktualnie popularnych metodologii, a i tak na samym końcu niezależnie od narzędzi których używasz, lepiej jest po prostu porozmawiać z ludźmi. Inaczej się pracuje, gdy masz do wykonania gdzieś przez kogoś zapisane zadanie, a całkowicie inaczej gdy wiesz, że ktoś z kim współpracujesz codziennie po prostu tego potrzebuje.

Czy projekty IT dają więcej satysfakcji niż praca w geodezji?

Oczywiście. W końcu tego chciałem.

Jeszcze powiedz, jak wygląda rekrutacja specjalistów IT?

Na ten temat to chyba można napisać książkę, ale ogólny schemat jest podobny.
Pierwsza rozmowa jest z kimś z HR, aby sprawdzić, czy w ogóle ta oferta jest dla mnie.Następnie rozmowa od której zależy najwięcej – czy się nadajesz na to stanowisko – to z menadżerem, który szuka pracownika lub z kimś z zespołu. Czasami są do wykonania testy online, aby sprawdzić wiedzę techniczną.

Czy do każdej rekrutacji trzeba przygotowywać się oddzielnie?

Oczywiście, ale to chyba nie jest zależne od branży.
Nigdy nie wiesz, czego szuka pracodawca. Czy potrzebuje dużej wiedzy na temat produktu – np. finansowego, czy na temat konkretnej technologii, a może kogoś, kto po prostu zrobi bez dyskusji konkretne zadania.
Niezależnie, warto wiedzieć jak najwięcej o firmie i produktach jakie oferuje. Technologie jakie są używane często są już w ogłoszeniu o pracę, więc z tym akurat jest łatwo.

Masz jakąś podpowiedź dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z IT? Jakąś złotą radę?

Próbuj jak najwięcej i znajdź coś, co lubisz najbardziej. Jak będziesz się zajmować czymś, co sprawia ci najwięcej satysfakcji, to na pewno będziesz w tym dobra niezależnie od technologii, bo ta i tak się zmieni. I uzbrój się w cierpliwość. Odpowiednia determinacja na pewno prędzej czy później się opłaci i znajdzie się firma, która postanowi dać ci szansę.

Na koniec porozmawiajmy o najważniejszym 🙂 Jakie są stawki IT? Chcemy wiedzieć, czy warto się przebranżowić.

Ja przebranżowiłem się, bo chciałem robić coś co sprawia mi przyjemność, a nie żeby zarabiać lepiej. Po dostaniu mojej pierwszej pracy w branży IT musiałem obniżyć swoje oczekiwania finansowe – mając wieloletnie doświadczenie i wyrobioną pozycję w geodezji zacząłem pracę w całkowicie nowym środowisku. Na szczęście zarobki w branży IT rosną o wiele szybciej niż w mojej poprzedniej. Specjalista z ok. 2 letnim stażem zarabia już często powyżej średniej krajowej. Ja pracowałem w Warszawie, którą wiadomo, że ciężko porównać do innych miast. Natomiast zarobki w IT generalnie wszędzie w Polsce są wyższe niż w innych sektorach.
Reasumując: jeżeli chcesz zacząć robić co lubisz, to zawsze warto. Jeżeli robisz co lubisz, to będziesz w tym dobry. Jak jesteś w czymś dobry, to będziesz zarabiać lepiej. Szczególnie w IT 🙂

 

 

Polecamy:
Rekrutacja IT – jak długo trwa i czy można ją przyspieszyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com