Nowoczesne magazyny klasy A

W ostatnich latach w Polsce notuje się znaczny wzrost gospodarczy i dużą poprawę infrastruktury. Nie bez znaczenia są spływające do kraju fundusze unijne, które mają ogromny wpływ na inwestycje i rosnącą aktywność w wielu gałęziach przemysłu. Wszystko to sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na duże powierzchnie magazynowe

W ostatnich latach w Polsce notuje się znaczny wzrost gospodarczy i dużą poprawę infrastruktury. Nie bez znaczenia są spływające do kraju fundusze unijne, które mają ogromny wpływ na inwestycje i rosnącą aktywność w wielu gałęziach przemysłu. Wszystko to sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na duże powierzchnie magazynowe.

Co sprzyja zainteresowaniu magazynami?

W naszym kraju powstaje coraz więcej firm, które potrzebują do swojej działalności magazynów. Hale magazynowe są niezbędne przede wszystkim w branży logistycznej, motoryzacyjnej, handlowej oraz w wielu gałęziach związanych z przemysłem lekkim. Trzeba wspomnieć także o rozwijającym się dynamicznie handlu internetowym, który również ma ogromny wpływ na rozwój rynku nieruchomości magazynowych.

Dodatkowo tanie finansowanie związane z niskimi kredytami oraz jeszcze istniejące pustostany (których jednak jest coraz mniej) także sprzyjają rozwojowi tej branży. Nie zdziwi zatem nikogo duże zainteresowanie firm, jeżeli chodzi o magazyny do wynajęcia. Opłaca się je wybudować w pobliżu miejsc, gdzie znajdują się duże rynki zbytu i wynająć je.

Chcesz wynająć nowoczesny magazyn klasy A w Szczecinie lub okolicach? Sprawdź oferty: Magazyny do wynajęcia Szczecin – AXI IMMO

Nowoczesne magazyny klasy A

Ostatnio można zaobserwować stałe zainteresowanie rynku kapitałowego magazynami klasy A. Jednak aby magazyn został zakwalifikowany do klasy A, musi spełniać pewne warunki:

 • Bardzo ważną rolę odgrywa dostępność infrastruktury drogowej, magazyn usytuowany więc powinien być w pobliżu autostrady lub drogi ekspresowej (odległość ma być nie większa niż 10 km).
 • Otoczenie magazynu ma być zabudową przemysłową, a nie mieszkalną, najlepiej z dobrą widocznością magazynu.
 • Wymagany jest parking dla samochodów ciężarowych i osobowych wraz z placami manewrowymi.
 • Teren powinien być ogrodzony, oświetlony i strzeżony przez 24 godziny.
 • Koniecznie trzeba zainstalować monitoring.
 • Budynek powinien spełniać pewne wymogi techniczne, na przykład mieć wysokość minimum 10 metrów, głębokość 75 metrów lub więcej, a minimalna nośność posadzki powinna wynosić 5 t/mkw.
 • Gdy chodzi o odległość pomiędzy osiami słupów konstrukcyjnych wewnątrz magazynu czyli tzw. siatkę słupów, najbardziej pożądana jest 12m x 24m.
 • Ważna jest także odpowiednia ilość bram załadunkowych oraz bram wjazdowych.
 • Do obowiązkowego wyposażenia magazynu należy także system tryskaczy oraz system oświetleniowy zapewniający odpowiednie natężenie światła minimum 150 lux. Magazyny klasy A mają również od niedawna korzystać z rozwiązań energooszczędnych, na przykład w postaci oświetlenia LED.
 • W budynkach magazynowych nie może zabraknąć przestrzeni przeznaczonej na biura, a jej udział w ogólnej powierzchni obiektu wynosi od 5 do 10%.
 • Bardzo ważna jest też umowa najmu na magazyny klasy A. Zabezpieczeniem umowy jest najczęściej poświadczenie bankowe, a minimalny okres najmu to 3 lata.

Budynki magazynowe, które nie spełniają wymienionych wyżej warunków dla magazynów klasy A zalicza się do klasy B.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com