Nowoczesne implanty i ich ulepszenia

Implanty to najlepsza opcja uzupełniania brakujących zębów w nowoczesnej stomatologii. Oferują bardzo skuteczny, długotrwały i całkowicie naturalnie wyglądający substytut, który faktycznie staje się częścią kości szczęki i pomaga zachować jej zdrowie. Powodem jest to, że tytan, z którego wykonane są implanty dentystyczne, ma wyjątkową zdolność łączenia się lub „osseo-integracji” z żywą kością.

Ta osteofilna („osseo” – kość; „filic” – kochająca) właściwość została odkryta przypadkowo przez szwedzkiego chirurga ortopedę w 1952 roku. Przeprowadzono wiele badań i testów potencjalnych zastosowań medycznych, aż pierwsze implanty Szczecin dentystyczne stały się dostępne do użytku klinicznego w latach 70.  Od tego czasu wprowadzono wiele ulepszeń. Obecnie istnieje ponad 40 różnych typów implantów dentystycznych, dzięki którym miliony ludzi na całym świecie mają lepszą jakość życia.

Implant dentystyczny – co to jest?

Co to jest implant dentystyczny? Aby dokładnie zrozumieć, czym jest implant, musisz najpierw wyobrazić sobie naturalny ząb, który zasadniczo składa się z dwóch głównych części: 1. korony, czyli części, którą widzisz w ustach powyżej linii dziąseł, oraz 2. korzenia , która znajduje się wewnątrz kości. Implant zębowy lub śródkostny („endo” – wewnątrz; „kostny” – kość) zastępuje tylko korzeniową część brakującego zęba. Implant jest następnie zwieńczony realistycznie wyglądającą koroną dentystyczną.

Jak najłatwiej opisać procedurę implantacji zębów?

Zabiegi implantologiczne przeprowadzane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie miejsca wszczepienia implantu) i są stosunkowo wygodnym zabiegiem. Podczas przygotowywania implantu (kości) generalnie występują drobne wibracje, ale są one całkiem tolerowane. Ponieważ po zabiegu implantacji nie ma otwartych ran i jest on mało inwazyjny, każdy stomatolog Szczecin potwierdzi, że dyskomfort pooperacyjny jest niewielki.

Zwykle pojedynczy implant należy pozostawić na okres od dwóch do czterech miesięcy, aby zrastał się z kością, zanim będzie można zamocować koronę. Czas gojenia zależy od gęstości kości w miejscu utraconego zęba – im gęstsza kość, tym szybsza integracja. Po udanej integracji, dentysta wykona na implancie koronę, która będzie wyglądać i funkcjonować dokładnie tak, jak normalny ząb.

W niektórych zabiegach implantologicznych implant jest wprowadzany do kości, przykrywany tkanką dziąsła i pozostawiony do zintegrowania lub zespolenia z kością. W tej dwuetapowej procedurze implant jest odsłaniany (etap drugi) i do implantu mocowany jest mały łącznik zwany „zaczepem”, który umożliwia zagojenie się tkanki dziąsła wokół niego. Natychmiast lub po krótkim okresie gojenia można przymocować koronę do łącznika. W systemie jednoetapowym implant pozostaje odsłonięty podczas zabiegu chirurgicznego, nieznacznie wystając przez tkankę dziąsła. Oba te systemy mają swoje zalety i wskazania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com