Nocna zmiana w pracy – jak się podczas niej odżywiać?

Właściwe odżywianie się w pracy może być sporym wyzwaniem, szczególnie wtedy, gdy pracujemy zmianowo i trudno jest zachować konkretne pory posiłków. Szczególnym problemem może być zdrowe i pełnowartościowe odżywianie się w czasie nocnej zmiany. Pamiętajmy jednak, że odżywianie w pracy powinno być uzupełnieniem codziennej diety. Musi być zdrowo nie tylko w pracy, ale również w domu.

W czasie nocnej nie zawsze mamy możliwość zjedzenia pełnowartościowego posiłku. Osoby pracujące w nocy często mają nieco przestawiony metabolizm, a także godziny snu i czuwania. Często w nocy pracują i jedzą, a w ciągu dnia w dużej mierze odsypiają nocną pracę. Bez względu na to, ile mamy czasu na gotowanie, dobrze jest właściwie się odżywiać bez względu na to, czy pracujemy w dzień czy w nocy. Na nocnej zmianie przydadzą się lekkie, wartościowe przekąski, które będą pełne wartości odżywczych, ale jednocześnie nie będą znacznie obciążały naszego układu pokarmowego. W nocy nasz układ pokarmowy powinien choć w pewnym stopniu odpoczywać. Wyjątkiem są prace, które wymagają dużych nakładów energetycznych, wtedy konieczne jest uzupełnianie straconych kalorii.

Odżywianie wpływa na jakość pracy

To, jak się odżywiamy w czasie pracy ma ogromny wpływ na poziom naszej energii, samopoczucie, a także wydajność w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Warto więc zniwelować różne negatywne przyzwyczajenia, które nie wpływają korzystnie na nasz organizm. Jednym z nich jest między innymi picie zbyt dużych ilości kawy. Kawa brzmi kusząco szczególnie w czasie nocnej zmiany. Okazuje się jednak, że jej nadmiar wcale nie jest korzystny dla naszego organizmu. Kawa może działać usypiająco, pozbawiać energii, a także wypłukiwać z organizmu wiele wartościowych i cennych substancji. Dobrze jest również unikać szybkich słodkich przekąsek, które powodują skoki cukru we krwi i chwilowe przypływy energii. W efekcie długoterminowym działają jednak niekorzystnie zarówno na samopoczucie, jak i na sylwetkę.

A może dobry catering?

Osoby, które pracują na nocną zmianę, nie zawsze mają możliwość i czas na gotowanie w ciągu dnia. Sporo dnia spędzają bowiem na odsypianiu nocy. Dobrym rozwiązaniem w ich sytuacji może być catering domowy, który dostarczy zdrowe, pełnowartościowe dania do domu. Można też spróbować gotować proste, bezproblemowe dania, które można szybko przygotować i zapakować do pracy na nocną zmianę. W tym celu przyda się dobry blog kulinarny zawierający przepisy kulinarne odpowiednie dla osób początkujących. Warto wybierać takie blogi, które stawiają na zdrowe i pełnowartościowe odżywianie. Na http://lifesherbs.pl/wino-z-kwiatow-czarnego-bzu/ znajdziemy sporo ciekawych inspiracji, które z pewnością przydadzą się w kuchni w czasie codziennego gotowania. O wiele lepiej jest samodzielnie gotować chociażby najprostsze dania, niż kupować ciasteczka i batoniki, które z perspektywy zdrowego odżywiania są prawie całkowicie bezwartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com