Nieterminowy wywóz nieczystości – jak wysoka kara Ci grozi?

Mieszkańcy wielu domów jednorodzinnych często nie mają możliwości przyłączenia swoich posesji do sieci kanalizacyjnej, muszą więc korzystać z szamba betonowego, umieszczonego gdzieś na posesji. To właśnie w jego zbiorniku gromadzone są wszystkie nieczystości, jakie powstają podczas użytkowania domu.

Choć doskonałą alternatywą dla szamb stały się w ostatnim czasie przydomowe oczyszczalnie ścieków, nadal ich popularność nie jest zbyt wysoka. Głównym powodem jest dosyć wysoka cena inwestycji, która wiele osób może odstraszać. Nikt nie patrzy natomiast na to, że inwestycja dosyć szybko się zwraca, a późniejsze korzystanie z przydomowej oczyszczalni generuje wyłącznie oszczędności. Nie trzeba chociażby wydawać pieniędzy na opróżnianie zbiornika z nieczystościami. Szamba betonowe ceny mają natomiast przystępne, jednak ich użytkowanie wiąże się z koniecznością systematycznego opróżniania zbiornika.

Im więcej użytkowników, tym więcej nieczystości

Częstotliwość opróżniania szamba w domu jednorodzinnym nie jest jakoś usankcjonowana prawnie. Wszystko bowiem zależy od tego, jak duży jest zbiornik i ile osób korzysta z budynku. Im mniejsze szambo i więcej użytkowników, tym częściej trzeba opróżniać zbiornik. Przepisy prawa regulują natomiast zasady wywożenia szamba. Powinna robić to specjalistyczna firma, która posiada do tego uprawnienia. Niestety, wielu właścicieli domów jednorodzinnych z uwagi na oszczędności, nie zawsze korzysta z usług profesjonalnych firm i wylewają nieczystości w różnych miejscach, chociażby gdzieś na pola. Nie jest to dobre i bezpieczne rozwiązanie, nieczystości przedostają się bowiem do gleby, a z niej do wód gruntowych. Kto wpada na taki pomysł oczyszczania szamba, musi liczyć się z wysokimi mandatami, rzędu kilkaset złotych przy pierwszym przewinieniu. Jeśli natomiast będzie taki proceder powtarzał się nieraz, trzeba też liczyć się z sankcjami karnymi. Osoby, które kosztem oszczędności wywożą nieczystości na pola czy w inne miejsca, wykazują się skrajna nieodpowiedzialnością i antyekologicznym działaniem. Muszą więc pamiętać, że z pewnością nie pozostaną bezkarne i prędzej czy później zapłacą cenę za swoją nieodpowiedzialność.

Zlecaj wywóz specjalistycznej firmie

Opróżnianie szamba zawsze należy zlecać specjalistycznej firmie. Dobrym rozwiązaniem jest znalezieniem takiej firmy, która będzie zajmowała się tym regularnie. Trzeba bowiem pamiętać, że są to usługi, z których korzysta się regularnie. O wiele lepiej mieć pod ręką sprawdzoną i doświadczoną firmę, niż za każdym razem szukać nowego wykonawcy usług. Warto również pamiętać, aby usługę opróżniania szamba zlecać z pewnym wyprzedzeniem, zamiast czekać, aż zbiornik w całości się zapełni. Może się bowiem okazać, że firma, która zajmuje się wywożeniem szamba, nie będzie miała w ciągu najbliższych kilku dni wolnych terminów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com