Nieszczęśliwy wypadek w pracy – co Cię chroni?

Wypadki przy pracy zdarzają się, wbrew pozorom, nie tylko w miejscach, gdzie pracownicy są narażeni na większe ryzyko nieszczęśliwych zdarzeń. Wypadku można doznać nie tylko w fabryce czy magazynie, ale nawet w zwykłej przestrzeni biurowej. Każdy wypadek to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a także dla zdolności wykonywania pracy. Warto więc wiedzieć, co nam przysługuje i na jakie świadczenia możemy liczyć.

Każdy wypadek przy pracy powinien być przede wszystkim zgłoszony. Wielu pracodawców robi to niechętnie lub co gorsza próbuje takie zdarzenia zatuszować. Pracownicy jednak nie powinni się na to godzić, gdyż w ten sposób odcinają sobie prawo do wielu świadczeń. Warto również pamiętać, że wypadek przy pracy obejmuje nie tylko zdarzenia, które mają miejsce bezpośrednio w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych, ale również w drodze do pracy i z pracy do domu. Każdy wypadek jest indywidualny, jednak za każdym razem wprowadza sporo zamieszania, a także wyłącza nas z możliwości świadczenia pracy na rzecz pracodawcy.

Świadczenia finansowe po wypadku

Przede wszystkim, osoby, które po wypadku przy pracy doznały uszczerbku na zdrowiu, mogą skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego. To spora korzyść w porównaniu do zwykłych, standardowych zwolnień lekarskich, których płatność wynosi jedynie 80 procent miesięcznych zarobków. Pracownicy mają również prawo do odszkodowania z ubezpieczenia firmowego. Każdy pracodawca powinien być ubezpieczony na wypadek nieszczęśliwych wypadków pracowników. Z tego tytułu można otrzymać różnego rodzaju świadczenia, których wysokość jest ustalana indywidualnie w zależności od poziomu szkody i poniesionych z tego tytułu strat. Wielu pracowników posiada również prywatne lub grupowe ubezpieczenia na życie, w których również jest możliwość otrzymania świadczeń między innymi za wypadek, pobyt w szpitalu, a także zwrotu kosztów leczenia czy rehabilitacji. Osoba, która doznała urazu w czasie wypadku przy pracy może więc liczyć na kilka różnych świadczeń z niezależnych źródeł.

Warto być przezornym

Choć większość osób uważa, że wypadki ich nie dotyczą i zdarzają się tylko innym, w rzeczywistości jednak każdy ma takie same ryzyko, jeśli chodzi o nieszczęśliwe zdarzenia. Zawsze warto więc pomyśleć o dobrej polisie na życie, która nas chroni w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ubezpieczenia na życie znajdziemy praktycznie w każdej firmie ubezpieczeniowej. Polisy mogą się różnić wieloma kwestiami, dlatego też bez problemu można znaleźć coś na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych. Wbrew pozorom, ubezpieczenie na życie wcale nie musi być drogie i ponad naszymi możliwościami. Już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie można mieć całkiem dobrą ochronę ubezpieczeniową. Jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z takimi ubezpieczeniami, warto przed podpisaniem umowy zdobyć nieco wiedzy na temat różnych rodzajów polis. Na http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie/ znajdziemy sporo wiedzy i porad dotyczących różnych polis ubezpieczeniowych. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie podjąć dobrą decyzję ubezpieczeniową, która w stu procentach będzie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com