Nieprzestrzeganie zasad ppoż w zakładzie pracy – czym Ci grozi?

Bezpieczeństwo pracowników i mienia w zakładzie pracy powinno być dla przedsiębiorców sprawą kluczową i nadrzędną. Bardzo ważna jest przede wszystkim ochrona przeciwpożarowa, dzięki której można uniknąć zagrożenia i ochronić ludzi i budynek w sytuacji, gdy pojawi się ogień, którego nie da się zdusić w zarodku.

Ochrona przeciwpożarowa w miejscu racy nie jest kwestią dobrej woli pracodawcy. Wymusza ją ustawa o ochronie przeciwpożarowej, której przepisy są mocno egzekwowane. W budynkach firmowych trzeba liczyć się z regularną kontrolą przeciwpożarową, a jakiekolwiek uchybienia w tej materii są najczęściej źródłem kłopotów. Pracodawca, który nie przestrzega przepisów przeciwpożarowych musi przede wszystkim liczyć się z solidną karą finansową, a także koniecznością usunięcia wszystkich uchybień czy niedoróbek. Kary finansowe mogą być szczególnie dotkliwe dla niewielkich firm, które i bez tego mają problemy ze spięciem budżetu i płynnością finansową. Warto więc zrobić wszystko, by ich uniknąć, a jednocześnie podnieść bezpieczeństwo użytkowników firmowych wnętrz.

Brak ochrony jest zagrożeniem

Nieprzestrzeganie zasad przeciwpożarowych kojarzy się przede wszystkim z kara finansową czy innymi sankcjami narzucanymi przez urzędników. Jednak największym zagrożeniem jest przede wszystkim pożar, który może zniszczyć mienie firmowe, a także zdrowie pracowników. Warto więc pamiętać, że wszystkie zasady czy obostrzenia nie są po to, by utrudnić życie właścicielom firmy, a po to, by zapewnić bezpieczeństwo firmie, pracownikom, a także często bardzo kosztownym maszynom i urządzeniom, które są niezbędne w codziennym wykonywaniu działalności. Właściciele firm powinni więc dbać o to bezpieczeństwo, gdyż jego brak może przynieść wiele poważnych konsekwencji związanych z zastojem pracy w firmie i problemami z codziennym jej funkcjonowaniem

Zadbaj o wyposażenie

Ochrona przeciwpożarowa w firmie powinna być prowadzona na wiele sposobów. Przede wszystkim wszystkie pomieszczenia i ciągi komunikacyjne muszą być wyposażone w oznakowania przeciwpożarowe, dzięki którym łatwiej będzie poruszać się w sytuacji zagrożenia. Ważne jest też wyposażenie. Trzeba zadbać o to, by było ono wykonane z materiałów niepalnych, które nie będą stanowiły zagrożenia pożarowego. W wielu zakładach pracy dobrym rozwiązaniem mogą być drzwi aluminiowe wewnętrzne, które chronią pomieszczenia przed wieloma zagrożeniami, nie tylko przed ogniem. Dobre, solidne drzwi aluminiowe mają też funkcje antywłamaniowe, zabezpieczają więc mienie firmy przed kradzieżą czy zniszczeniem przez osoby nieupoważnione do korzystania z niego. Oprócz drzwi warto pamiętać też o solidnych oknach, dobrej i sprawnej wentylacji, a także czujnikach dymu, które są podstawą sprawnie działającego systemu przeciwpożarowego. Czujniki wykrywają pożar w najwcześniejszym jego stadium, dzięki czemu można zdusić go w zarodku, zanim spowoduje spore zniszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com