Zakłady pracy charakteryzujące się niebezpiecznymi warunkami wykonanywania poszczególnych usług, czy produktów mają zgodnie z polskim prawem, konkretne obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Podstawową kwestią, której żadne takie przedsiębiorstwo nie może lekceważyć, jest odzież robocza dobrana do potrzeb osób pracujących tak, by zminimalizować ryzyko urazów i nadwyrężenia ich zdrowia.
Odzież robocza w zakładach o podwyższonym ryzyku pracy
Dobrym przykładem firm, w których bezpieczeństwo przy wykonywaniu codziennych czynności musi zapewniać odpowiednia odzież dla pracowników, są chociażby zakłady chemiczne. W miejscach, w których produkuje się różnego rodzaju kwasy, zasady, rozpuszczalniki, lub chemikalia tylko towarzyszą produkcji, bo są do niej niezbędne, taka odzież ma kluczowe znaczenie. Bardzo często przed jej zakupem należy się też skontaktować ze służbami BHP tak, żeby poznać szczegółowe wymagania takiej odzieży, jeśli chodzi o parametry.
Odpowiednie kombinezony pyło-chemoodporne gwarantują tutaj brak styczności niebezpiecznych substancji z ciałem pracownika, podobnie jak specjalistyczne, wzmacniane rękawice wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki którym nawet praca przy wysoce żrących kwasach nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia osób, które ją wykonują.
W wielu polskich zakładach odzież robocza musi być całościowa, to znaczy, nie tylko kombinezon i rękawice ochronne, ale i profesjonalne obuwie, chemoodporne okulary typu gogle chroniace przed oparami, czy maski zakrywające całą twarz.
Jak zadbać o pracownika przy ekstremalnych temperaturach?
Poza zakładami chemicznymi, duży dział w odzieży BHP stanowią również ubrania do ekstremalnych temperatur pracy. I nie chodzi tu tylko o odzież chłodzącą i dobrze wentylowaną do zajęć prowadzonych w bardzo wysokich temperaturach, ale również o rzeczy termoaktywne, które pozwolą pracownikom bezpiecznie i komfortowo pracować w bardzo niskich temperaturach. Zamrażarki, chłodnie, miejsca, w których temperatura spada do minus 30 stopni – wszędzie tam odpowiednia odzież robocza będzie niezbędna.
Jako przykład możemy tutaj podać profesjonalną, termoaktywną bieliznę, spodnie oraz koszulki i bluzy – wymagane przy zawodach związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym, w niesprzyjających człowiekowi warunkach zimna. Przy wyborze takich ubrań kluczowe są właściwe sploty włókien, które pozwalają na utrzymanie temperatury i wilgotności ciała w okresach wzmożonego ruchu w trudnych warunkach.
Przed wyborem zawsze warto skonsultować się z instytucjami BHP, które służą tutaj pomocą w doborze odpowiednich zabezpieczeń odzieżowych dla pracowników.