Nie daj się okraść w sieci

Internet jest wciąż rozwijającym się źródłem informacji, rozrywki i wiedzy, jednak większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie za sobą niesie. To jest już podstawowy błąd. To, że sami nie stanowimy dla siebie zagrożenia, nie oznacza, że nikt nie ma zamiaru nas okraść.

Może paść również na was

Złodzieje i oszuści nie przebierają w ofiarach, często biorą to, co pierwsze wpadnie im w ręce. Dlatego ofiarą możesz być właśnie ty.Zagrożenie, jakie niesie za sobą internet, jest ogromne. Oczywiście nie oznacza to, że komputer powinien wylądować na śmietniku, a router należy jak najprędzej wyrzucić przez okno, najlepiej z dziesiątego piętra. Należy jednak dobrze się zabezpieczyć i zdawać sobie sprawę z zagrożenia.

Czego powinien obawiać się użytkownik?

Przede wszystkim – kradzieży. Sposobów kradzieży internetowej jest wiele. Pieniądze rządzą światem, również tym wirtualnym. Jak zatem uniknąć wyczyszczenia konta bankowego?
Po pierwsze, uważnie czytaj e-maile, jakie dostarczane są na twoją pocztę. Maile z prośbą o podanie haseł lub danych powinny wzbudzić twoją nieufność. Hakerzy potrafią idealnie podrobić wiadomość, by wyglądała na wysłaną przez obsługę banku.

Pieniądze mogą zniknąć z twojej kieszeni również dzięki zakupom przez internet. Oczywiście jest to dość wygodna alternatywa dla stania w kolejkach, jednak warto zwrócić uwagę na wiarygodność sprzedawcy. Można ją poznać między innymi oglądając zdjęcia produktu, czytając opinie o sprzedawcy czy sprawdzając popularność sklepu internetowego. Zawsze warto kupować ze sprawdzonego źródła. Ta sama reguła wiążę się z pożyczaniem w sieci. Nie zapominaj zweryfikować pożyczkodawcy, zanim wprowadzisz swoje poufne dane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule http://www.investor.wroclaw.pl/odpowiedzialny-pozyczkodawca-czyli-jaki/.

Uważaj na informacje, jakie podajesz w sieci: czy to rzeczywistym osobom, czy też na portalach. Często sam przyczyniasz się do ich kradzieży. A przecież twoje dane osobowe dla niektórych są towarem lub sposobem na wyłudzenie pieniędzy. Więcej o tym w artykule http://ecodomu.eu/chron-swoje-dane-osobowe-sieci/.

Inną drogą jest zainfekowanie twojego komputera.

Specjalne programy same wykradają twoje dane (na przykład do logowania) i hasła. Nie bierz pamięci USB, którą znajdziesz na ulicy, nie instaluj oprogramowania z nieznanego źródła – to dla hakera bardzo prosta droga włamania się na komputer. W ogromnej mierze kradzieże danych ułatwiają sami użytkownik.

Nigdy nie zabezpieczysz się całkowicie. Hakerzy doskonalą swoje umiejętności i potrafią wykraść informacje na coraz nowsze sposoby. Jednak mając podstawową wiedzę, będziesz dla nich trudniejszym celem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com