Jeżeli chciałbyś kupić swój wymarzony dom lub mieszkanie, a pod Twój adres wciąż przychodzi negatywna decyzja kredytowa. Warto się zastanowić jakie czynniki wpłynęły na to, że bank nie chce Ci udzielić takiej pożyczki. Decyzja o odmowie udzielenia kredytu może być spowodowana wieloma czynnikami. Co się na nie składa i jak to można naprawić?
Co to jest negatywna decyzja kredytowa?
Negatywna decyzja kredytowa jest odrzuceniem wniosku kredytobiorcy ubiegającego się o duży kredyt na zakup działki, mieszkania, domu jednorodzinnego lub pod jego budowę. Dlaczego składając po złożeniu wniosku bank oddala Cię z kwitkiem? Przede wszystkim negatywna decyzja kredytowa wystawiana jest po wnikliwej i szczegółowej analizie, w której skład wchodzą 3 podstawowe etapy: analiza finansowo-osobista, analiza prawna i analiza nieruchomości. W przypadku, gdy któraś z analiz wykaże jakąś niejasność lub wątpliwość, to ma to wpływ na końcową decyzję odmowną.
Dlaczego bank odmówił udzielenia kredytu?
Każdy bank posiada własne procedury obowiązujące w sprawach udzielania i spłaty pożyczek, a także oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy. Jeżeli Twoje dochody są zbyt niskie lub posiadasz nieopłacone zadłużenia w innych instytucjach, to bank z całą pewnością odmówi podjęcia kredytu. Od momentu wprowadzenia RODO do Prawa bankowego, bank nie może wystawić negatywnej decyzji kredytowej bez podania przyczyny. Zgodnie z Unijnym rozporządzeniem odnośnie RODO, konsument dostaje szczegółowe informacje odnośnie odbytej analizy kredytowej oraz wszystkich czynników, które miały największy wpływ na końcową decyzję.
Najczęstsze powody negatywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt:
- Zbyt niskie dochody – łączy się to również z zbyt krótkim okresem prowadzenia działalności gospodarczej;
- Nierzetelny kredytobiorca w bazie BIK – każdy bank weryfikuje, czy jesteś w stanie spłacić kredyt i w ilu bankach złożono wniosek;
- Zatrudnienie na okres tymczasowy – zaprzecza płynności finansowej;
- Ograniczenia wiekowe – wiek odgrywa istotną rolę, gdyż statystycznie banki najchętniej udzielają kredytów ludziom od 25 do 60 roku życia;
- Brak historii kredytowej – jeżeli jesteś laikiem i nigdy nie brałeś nawet niczego na raty to bank niczego o Tobie nie wie i w tym wypadku albo zdecyduje się zaryzykować albo postanowi odmówić udzielenia pożyczki;
- Niekompletna dokumentacja lub poświadczenie nieprawdy we wniosku – warto pamiętać, że wszelkie analizy kredytowe nie są powierzchowne. Każda wzmianka we wniosku jest dokładnie weryfikowana i wszelkie niezgodności natychmiast odrzucane.
Jak szybko podnieść swoją zdolność kredytową?
Jeżeli Twój wniosek spotkał się z negatywną decyzją kredytową, to nie znaczy, że już nic się nie da zrobić. Wręcz przeciwnie. Jeżeli odwiedzałeś zbyt wiele banków i masz za dużo zapytań w bazie BIK, poczekaj miesiąc i spróbuj jeszcze raz. Jeżeli ogranicza Cię Twój młody wiek, skorzystaj z wierzyciela w postaci swojego rodzica. Posiadając zbyt krótki okres pracy wystarczy cierpliwie odczekać min. pół roku, aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny. Biorąc w tym czasie nawet drobny sprzęt na raty i spłacając go w terminie, budujesz swoja wiarygodność. Jest wiele możliwości udzielenia kredytu, a najlepszym sposobem, będzie kontakt z profesjonalnym doradcą kredytowym, który wskaże najbardziej dogodne dla Ciebie opcje.
[SSK]