Nawożenie rzepaku wiosną

nawożenie rzepaku wiosną

Piękne, żółte dywany kwiatów rzepaku zna chyba każdy, kto na wiosnę lubi wybrać się na spacer po okolicznych polach. Odurzający wręcz, intensywny zapach, piękna, intensywnie żółta barwa kwiatów to jego znaki rozpoznawcze. Aby na wiosnę mogła zaszczycić nas swym majestatem, należy ją wysiać już w sierpniu. Od tego czasu zaczyna stopniowo pobierać składniki mineralne z gleby. Na wiosnę nie ma ich już za dużo, więc — jeśli zależy nam na obfitym plonie — musimy wspomóc roślinę dodatkowym zasilaniem w postaci nawozów. Jak zatem przeprowadzić odpowiednio nawożenie rzepaku wiosną? Zacznijmy od podstaw.

Rzepak — wiosenny król polskich pól

Rzepak jest wyjątkową rośliną. Całkowicie inaczej niż ma to miejsce w przypadku zbóż, większość składników odżywczych zdąży skonsumować z gleby już jesienią. Ma on jednak dość duże potrzeby pokarmowe, wymaga nawożenia zarówno mikro, jak i makroelementów. Najważniejszy jest, podobnie jak w przypadku innych upraw, życiodajny i plonotwórczy azot. Bez niego w rolnictwie ani rusz. Ważne jest jednak to, aby zrobić to z głową, by nie zaszkodzić niechcący roślinie. Rzepak powinien być zaopatrzony także w odpowiednią ilość siarki, magnezu, fosforu i potasu. W odróżnieniu od azotu pozostałe składniki suplementowane są nalistne. Najważniejsze jest więc odpowiednie zaplanowanie nawożenia azotem.

Nawożenie rzepaku wiosną — kiedy i od czego zacząć?

To, co w przypadku rzepaku jest najbardziej istotne dla jego prawidłowego rozwoju, to dostarczenie azotu bardzo wcześnie, jeszcze przed wznowieniem wegetacji tak, aby rzepak mógł pobierać wszystko, czego mu potrzeba z podłoża. Trudno określić jednoznacznie, kiedy należy dokonać nawożenia. Wszystko zależy od konkretnego roku, aktualnych lokalnych warunków meteorologicznych, stanu roślin, a także od jakości gleby, na której rzepak rośnie. Jak wiadomo — w marcu jak w garncu, a potem kwiecień — plecień. Trudno trafić w ciemno na określony moment, by rozpocząć nawożenie rzepaku wiosną — należy uzbroić się więc w cierpliwość. Jedno jest pewne- zasada: „to nawóz czeka na roślinę” jest tutaj jak najbardziej aktualna. Często zdarza się tak, że nawożenie rozpoczyna się nawet w lutym. Jeśli na polu nie ma już śniegu i przymrozki odpuściły — czas na nawóz. Pamiętaj, że azot najlepiej rozpuszcza się w glebie, gdy ta jest wilgotna. Sam proces nawożenia azotem powinno się podzielić na dwa etapy: najpierw podaje się granulat, a w kolejnym etapie roztwór azotu.

Nawożenie rzepaku wiosną — jakie mikro- i makroskładniki warto stosować?

Jeśli myślisz, że nawożenie rzepaku wiosną można ograniczyć tylko do podania azotu, jesteś w błędzie. Jeśli pole jest bardzo wilgotne, system korzeniowy rzepaku może ulec wypłyceniu. Składniki odżywcze mogą z kolei przemieścić się w głębsze warstwy gleby. Warto wtedy zastosować dodatkowo nawożenie fosforem i potasem. Także i to nawożenie powinno być przeprowadzone wczesną wiosną. Podobnie jak w przypadku azotu, powinno się je wykonać najpóźniej na dwa tygodnie przed wiosenną wegetacją.

Ważnym pierwiastkiem jest dla rzepaku także siarka. Wchodzi ona w skład białek i enzymów i zwiększa przy okazji efektywność azotu oraz ma wpływ na syntezę tłuszczów. Bez odpowiedniego jej poziomu rośliny mogą chorować, być podatne na różne szkodniki oraz wydać mniejszy i gorszej jakości plon. Powinno się więc wiosną nawozić także i siarką. W zależności od ilości azotu stosuje się proporcje od 1 do 3 do 1 do 5 dawki azotu.

Nawożenie nalistne rzepaku

Część składników odżywczych stosowana jest w formie nawozu dolistnego. Nawożenie rzepaku wiosną w taki sposób przeprowadza się suplementując między innymi magnez, mangan, bor, czy też mobiden. Z takim nawożeniem należy poczekać, aż roślina zregeneruje się i odpocznie po zimie tak, by była w stanie przetworzyć dostarczane jej składniki efektywnie. Następuje to, gdy rośliny odbudują po ziemie rozetę. Drugi termin to etap pakowania. Magnez z kolei można podawać jeszcze przed ruszeniem wegetacji, wczesną wiosną, gdy panują jeszcze niskie temperatury, a przyswajalność składników odżywczych jest ograniczona.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com