Nauka czytania – znaczy więcej dla Twojego dziecka niż sądzisz!

Czytanie jest niezwykle ważną częścią rozwoju emocjonalnego i intelektualnego Twojego dziecka. Silne umiejętności czytania na wiele sposobów zapewnią Twojemu dziecku sukces w późniejszym życiu.

Dlaczego dobrze jest uczyć dziecko czytać?

• Twoje dziecko nauczy się nowych słów i poprawi zarówno umiejętności skojarzeń językowych, jak i podstawy języka
• Czytanie zwiększa zdolność Twojego dziecka do uczenia się wszystkich przedmiotów, nie tylko języka i czytania
• Słuchanie i czytanie historii pomaga dziecku opanować koncepcje logiki, osądu oraz związków przyczynowo-skutkowych
• Czytanie pomaga dziecku zwiększyć zdolność koncentracji i wydłużyć skupienie.

Wielu rodziców czyta bajki swoim dzieciom, kiedy są za małe, aby samemu czytać. Gdy Twoje dzieci się starzeją, zaszczepienie miłości do czytania może mieć kluczowe znaczenie dla ich umiejętności językowych, niezależności i rozwoju emocjonalnego.

Gdy Twoje dziecko uczy się czytać lub ma problemy z samodzielnym czytaniem, jako rodzic możesz zrobić wiele, aby poprawić jego umiejętności. Sporo pomocy w tym zakresie ma do zaproponowania sklep Juniora. Nie wiesz, od czego zacząć? Wypróbuj tych kilka skutecznych sposobów na zwiększenie umiejętności czytania Twojego dziecka.

Ustal regularną rutynę czytania

Badania wskazują, że wygospodarowanie czasu na codzienne czytanie z dzieckiem może znacznie zwiększyć jego umiejętności czytania w wielu obszarach, w tym:

• Czytanie ze zrozumieniem
• Umiejętności słownictwa
• Nauka rozpoznawania słów, które już znają
• Nauka wypowiadania nieznanych słów

Jeśli Twoje dziecko nie nauczyło się jeszcze czytać, włączenie do swojego harmonogramu codziennej rutyny opowiadania historii zwiększy znaczenie czytania, które, miejmy nadzieję, będzie nadal doceniać, gdy nauczy się czytać samodzielnie.

Gdy Twoje dziecko nauczy się samodzielnie czytać, możesz kontynuować wspólnie swój dzienny lub wieczorny czas na bajki. Stopniowo przenoś obowiązki związane z czytaniem na dziecko, aby czytało tobie, a nie na odwrót. To zachęci ich do czytania bez Twojej pomocy, ale pozwoli im to robić w środowisku, w którym nadal możesz pomóc im rozszyfrować nieznane lub trudne słowa.

Zachęcaj dziecko do regularnego czytania

Istnieją dwa bardzo skuteczne sposoby zachęcania dziecka do regularnego czytania. Jednym z nich jest udostępnienie książek w całym domu. Zwab swoje dziecko w historie, umieszczając książki na półkach lub w koszach w pokojach w całym domu. Posiadanie książek na poziomie czytania w samochodzie, w łazience, przy łóżku, a nawet w salonie obok telewizora zasygnalizuje dziecku, że czytanie jest ważne i łatwo dostępne.

Innym sposobem zachęcenia dziecka do czytania jest dawanie przykładu. Rodzice są najlepszym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci, a twoje prawdopodobnie naśladują zachowanie, które wykazujesz. Jeśli Twoje dziecko widzi, że czytasz co wieczór przed snem, jest bardziej prawdopodobne, że zrobi to samo. Podobnie, gdy Twoje dziecko zobaczy, że czytasz dla własnej przyjemności, na własne oczy przekona się, że czytanie to przyjemność, a nie tylko nauka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com