Naturalne futra – farbowane czy nie?

Przy omawianiu barwienia futer powstaje naturalnie pytanie: „Po co w ogóle farbować futra? Czy futra albo kamizelki futrzane damskie nie są najbardziej atrakcyjne w swoich naturalnych kolorach, a zatem czyż nie są bardziej pożądane niż te, które nabierają koloru dzięki sztucznym cechom człowieka? ”Odpowiedź nie może być udzielona po prostu.

Naturalne futra najcenniejszych rodzajów są rzeczywiście powyżej porównania z większością barwionych futer. Istnieje jednak kilka powodów, które w pełni uzasadniają i wyjaśniają potrzebę farbowania futra, ponieważ w tej chwili ta gałąź przemysłu futrzarskiego jest prawie tak ważna i niezbędna jak klasyczna obróbka futer.

Kiedy zaczęto farbować futra naturalne?

Pierwsze zastosowanie farbowania na futra miało na celu poprawę skór o złym lub wadliwym kolorze – a raczej celem było ukrycie takich wad. Jak prawie można stwierdzić, praktykę tę wprowadzono w pewnym momencie w XIV wieku lub przed nią, ponieważ farbowanie futra wydaje się być powszechne w tym okresie.

Jednak w późniejszym okresie nastąpiło ogólne potępienie farbowania futer, a wśród listy członków cechu kuśnierzy nie można znaleźć nikogo, kto opisałby tego jako barwnika. Istnieje zapis dekretu wydanego przez księcia w niemieckim mieście w XVI wieku, zakazującego barwienia futer. Ponieważ futra były noszone tylko przez szlachtę i niektóre inne uprzywilejowane klasy, a także były bardzo kosztowne, można było czerpać wielkie korzyści z farbowania gorszych skór, aby ukryć zły kolor, a następnie sprzedawania takich futer za cenę wyższej jakości skórki.

Był to niewątpliwie powód wydania zakazu, ale byli tacy, którzy nadal praktykowali zakazaną sztukę w tajemnicy, korzystając z odosobnionych i nietypowych miejsc na swoje warsztaty oraz mieszając starannie strzeżone przepisy z taką samą tajemnicą tak jak czarownice robiły magiczne mikstury. Okoliczności te prawdopodobnie odpowiadają za ogrom tajemnicy, która była i nadal jest w znacznym stopniu związana z barwieniem futra, a także wyjaśnia nieufność, z jaką wcześniej wiązano ten fakt.

Czy farbowanie futer ma sens?

Nawet w dzisiejszych czasach często stosuje się farbowanie, aby poprawić futra, które mają wadliwy kolor. Często zdarza się, że w wielu skórkach są takie, które są znacznie poza odcieniem lub w których kolor znacznie obniża ich wartość poniżej średniej, włosy są zwykle zbyt jasne lub mają nierównomierny kolor. Dzięki starannemu barwieniu tych skór o gorszym kolorze można je bardzo dokładnie dopasować do najlepiej zabarwionych skór danej partii futer, a tym samym zwiększyć ich wartość.

W przypadku większości tańszych rodzajów futer kłopoty i koszty ulepszenia poprzez farbowanie nie byłyby dziś warte – ale w przypadku niektórych z bardziej cennych futer, a szczególnie takich, które są bardzo cenione, jak rosyjska sobolówka, kuna lub szynszyla, przyciemnienie jasnych skór dzięki umiejętnemu nałożeniu szybkich barwników na skrajne końcówki włosów zwiększyć ich wartość na tyle, aby uzasadnić wydatek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com