Narzędzia ścierne – budowa i zastosowanie

Narzędzia ścierne są niezbędne w każdym warsztacie, na placu budowy, a nawet w domu. Dzięki nim możliwe jest szybkie i efektywne dokonanie obróbki różnorodnych powierzchni takich jak drewno, lakier, ceramika i wiele innych. Jaka jest ich budowa i jak używać poszczególnych narzędzi? Wszystkiego dowiesz się czytając ten artykuł.

Rodzaje i budowa narzędzi ściernych

Wśród narzędzi ściernych wyróżniamy dwie podstawowe kategorie – narzędzia nasypowe i spojone. Mają one różną budowę i sposób użycia, a dokonanie wyboru prawidłowego produktu może okazać się kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia, jakim jest obróbka wybranej powierzchni. Z pewnością największy wybór narzędzi zaproponuje ci hurtownia materiałów ściernych, wybierając się do takiego miejsca będziesz mógł wybrać dokładnie to co Cię interesuje. 

Narzędzia nasypowe – ich cechą rozpoznawczą jest zamocowanie ziaren ściernych (ścierniwa) do podłoża za pomocą kleju. Podłożem tym najczęściej jest papier lub tkanina, czasami także fibra lub tkanina ścierna. Narzędzia te występują w wielu różnorodnych formach i wariantach – arkuszy, pasów bezkońcowych, rolek i taśm, krążków i tarcz.

Narzędzia spojone – podobnie jak w przypadku narzędzi nasypowych, składają się ze ścierniwa, lecz w ich przypadku mamy do czynienia ze spoiwem ceramicznym, żywicznym, gumowym lub magnetyzowanym. Należą do nich produkty takie jak pilniki, osełki, ściernice, kształtki, druty lub taśmy metalowe z diamentową warstwą o ziarnach różnej grubości.  Narzędzia spojone są w głównej mierze akcesoriami do specjalistycznych narzędzi elektrycznych takich jak szlifierki.

Przy omawianiu rodzajów narzędzi ściernych nie wolno nie wspomnieć o jednym z ich podstawowych parametrów – ziarnistości, czyli grubości materiału ściernego. Ziarnistość (grubość ziarna) oznaczana jest literą P i określoną wartością liczbową. Im niższa jest liczba, tym grubsze ścierniwo, czyli ziarna. Informacje na temat ziarnistości są dla użytkownika narzędzia bardzo istotne i pozwalają mu odpowiednio dobrać rodzaj narzędzia do szlifowania konkretnej powierzchni.

Zastosowanie poszczególnych narzędzi i materiałów ściernych

Narzędzia i materiały ścierne idealnie nadają się do szlifowania większości powierzchni stosowanych na przykład w budownictwie. Rodzaj i grubość ziaren warto bardzo dokładnie dopasować do różnego rodzaju zadań aby uzyskać pożądany efekt i jednocześnie zachować bezpieczeństwo operowanych materiałów.

Papier ścierny i inne narzędzia nasypowe doskonale sprawdzają się do szlifowania drewna, metalu i tworzyw sztucznych. W ich przypadku istotny jest oczywiście wybór odpowiedniej gradacji, ale także technika pracy. Papieru ściernego można bowiem używać zarówno na sucho, jak i na mokro, w zależności od rodzaju powierzchni. Warto także pamiętać o zasadzie, według której do obróbki na przykład drewna, używa się papieru o różnych gradacjach, zaczynając zawsze od najniższej, czyli od papieru o grubych ziarnach, stopniowo przechodząc do arkuszy o coraz wyższej ziarnistości, który pozwala nadać powierzchni idealną gładkość.

papier ścierny

Narzędzia spojone z kolei są niezastąpione, w zależności od rodzaju materiału ściernego, w przypadku materiału wyjątkowo twardego – betonu, kamienia, mosiądzu, ceramiki, aluminium, stali, brązu czy tworzyw sztucznych. Jak już wspomnieliśmy, są one akcesoriami stosowanymi wraz z elektronarzędziami. Dzięki temu są łatwe w użyciu, a efekty pracy można szybko zauważyć. Wybierając konkretny rodzaj narzędzia warto przeczytać informacje zawarte na jego opakowaniu. Należy jednak pamiętać aby w czasie pracy zadbać o swoje bezpieczeństwo i stosować rękawice oraz gogle ochronne  – szybko obracająca się tarcza może stanowić zagrożenie dla nieostrożnego pracownika.

W celu obróbki różnorodnych powierzchni stosujemy różnorodne produkty ścierne. Warto dobrze poznać ich przeznaczenie i sposób użycia, aby praca przyniosła pożądane efekty a nie doprowadziła do zniszczenia opracowywanych materiałów.

 

Polecamy:
Kiedy można postawić dom bez pozwolenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com