Najwięksi producenci opakowań w Polsce

Rynek produkcji opakowań jest w Polsce bardzo rozbudowany i niezwykle konkurencyjny na tle pozostałych krajów europejskich. Firm działających w tej branży jest ponad 7 tysięcy, a stricte producentów jest ponad 2 tysiące. To dość dużo jak na nasz niewielki stosunkowo rynek przemysłowy. Garstka przedsiębiorstw wybiła się znacznie ponad poziom innych i warto przedstawić ich krótki rysopis.

UtzGroup Polska

Wspomniany wyżej koncern to jeden z największych producentów opakowań w całej Europie, który swoją siedzibę ma również w Polsce. Firma działa od 1947 roku i działalność rozpoczęła w Austrii. W 1992 roku założyła swój oddział również u nas. Zajmują się produkcją praktycznie wszystkich rodzajów opakowań – od zwykłych gastronomicznych pudełek po kontenery na odpady radioaktywne. Podejmują się również rozwiązań indywidualnych, które są przystosowywane do specjalnych życzeń klientów. Warto wspomnieć o profesjonalnej palecie modułowej, która służy do przechowywania paneli solarnych lub o blacie podkładowym do kostki betonowej. Zadanie, jakie postawiła sobie firma, jest proste. Każdy towar powinien być opakowany w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracownikom i samemu produktowi. Niestety, ich usługi do najtańszych nie należą, jednak by uzyskać dobrą jakość opakowania, warto wydać trochę więcej.

Coffee Service

Jak wskazuje nazwa, firma ta zajmuje się produkcją różnego typu torebek i folii termozgrzewalnych. Mowa o torebkach, saszetkach, woreczkach i tym podobnych opakowaniach, które kojarzą się głównie z przechowywaniem kawy. To jednak nie jedyne powiązanie nazwy firmy z czarnym napojem. Przedsiębiorstwo posiada również do dyspozycji specjalistyczne palarnie kawy i prażalnie orzechów. Można je kupić zarówno w stanie nowym, jak i skorzystać z komisu, gdzie w niższej cenie można nabyć całkiem przyzwoitą maszynę. Firma działa na polskim rynku od 1996 roku, niedługo więc będą obchodzić dwudziestolecie swojej działalności.

Huta Szkła „Czechy” S.A.

Nie trudno się domyślić, że wymieniona wyżej spółka jest liderem w produkcji opakowań szklanych małego litrażu. Produkują praktycznie wszystkie rodzaje pojemników, o ile mają być wykonane z tego materiału i mają przechować objętość do 1 litra. Specjalizują się we flakonikach do perfum, butelkach do alkoholu i innych zastosowań spożywczych. Zakład został wybudowany już w latach 60. zeszłego wieku, a wielką modernizację przeszedł w 2001 roku. Obecnie, produkuje się tam rocznie ponad 150 mln szklanych opakowań. Niestety, maszyny, które są na stanie huty, nie pozwalają na zbytnią inwencję twórczą zamawiającego. Są podane ścisłe wymiary maksymalne produkowanych opakowań i nie podejmują się produkcji innych.

DINOPOL Sp. z o.o.

Spółka jest producentem wszelkiego rodzaju opakowań z masy papierowej. Odbiorcami produktów jest zarówno branża medyczna, jak i przemysłowa, ale często również spożywcza. Są to baseny, kaczki męskie i miski do mycia – oczywiście wszystko jednorazowego użytku. Zajmują się także wytłaczankami do jajek i pojemnikami na owoce. Opakowania są ekologiczne, przeznaczone do wielokrotnego recyklingu. Firma działa od 1993 roku, jednak produkcją obecnych wyrobów zajęła się dopiero w 2006 roku. Wcześniej zajmowała się sprzedażą artykułów spożywczych, co przełożyło się na znajomość tego rodzaju rynku i potrzeb związanych z transportem tego typu towarów.

Masa innych

Producentów opakowań można wymieniać praktycznie bez końca. Jedni są bardziej znani, inni mniej. Niektórzy podejmują się indywidualnych wyzwań i tworzą nowe rodzaje produktów, reszta zajmuje się standardowymi opakowaniami. Te ciekawsze koncepcje można obejrzeć na stronie internetowej powstałej właśnie dla producentów. Mowa o witrynie www.opakowaniaswiata.pl, na której można podzielić się własnym pomysłem, ale także podejrzeć opakowania wymyślone przez kogoś innego. Za darmo można wycenić swój projekt i ewentualnie szukać sponsora na rozwijanie tego pomysłu. Polska jest europejskim liderem w produkcji tego rodzaju wyrobów, bardzo często firma posiada wiele oddziałów rozsianych po krajach Unii Europejskiej i nie tylko.

Opracował:

Zestawienie zostało przygotowane wspólnie z firmą zajmującą się designem opakowań dla różnych sektorów gospodarki – zobacz Polskie opakowania przykłady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com