Najważniejsze style komunikacji interpersonalnej w biznesie

Dobra komunikacja w biznesie jest jedną z podstaw sukcesu. Z tego powodu zrozumienie stylów komunikacji, jakimi pracownicy naturalnie posługują się podczas wykonywania codziennych obowiązków, jest tak istotne. Każdy z nas ma nieco inną charakterystykę pod tym względem, dlatego analiza stylu komunikacji pozwala lepiej zrozumieć zespół i poszczególnych jego członków. Pomoże w tym metoda Extended DISC. 

Podstawy komunikacji w zespole

Bez skutecznego porozumiewania się trudno mówić o efektywnej współpracy w organizacji. Trudności w przekazywaniu informacji czy niedopasowanie stylu komunikacji do wykonywanych obowiązków wpływają na zdolność operacyjną firmy. Wiedza na temat stylów komunikacji (czyli zbioru charakterystycznych zachowań i reakcji) pomaga wyciągnąć wnioski, które pozwalają uwolnić potencjał pracowników. Wspomniana analiza Extended DISC wyróżnia 4 style komunikacji interpersonalnej:

Styl dominujący (styl D)

Osoba, która charakteryzuje się tym stylem, świetnie nadaje się do samodzielnej pracy. Uwielbia podejmować decyzje i odważnie stawia czoło wyzwaniom, co jednak może wpływać na jej możliwości słuchania innych, czy koncentracji w ramach zadań, które wymagają bardziej formalnego podejścia. Czasami wymaga więc uważnej moderacji, np. podczas spotkań czy telekonferencji. Wśród kluczowych cech stylu D wymienia się pewność siebie oraz odwagę. Osoby dominujące mają chęć do działania, są zorientowane na cel i potrzebują konkurencji i rywalizacji w pracy. 

Styl towarzyski (styl I)

Styl towarzyski w ramach Extended DISC oznaczony jest literą I, którą należy rozumieć jako Influence, czyli wpływ. Osoba komunikująca się w tym stylu jest otwarta i rozmowna, lubi dzielić się pomysłami i dyskutować o nich, dlatego świetnie będzie sprawdzać się w zadaniach grupowych. Jeśli firma decyduje się np. na tryb zdalny, to musi pamiętać, że osoba o stylu towarzyskim będzie potrzebowała inicjatyw, które pomogą jej utrzymać dotychczasowe więzy w zespole. Najważniejsze cechy stylu I to optymizm, komunikatywność, otwartość i rozmowność.

Styl wspierający (styl S)

Co warto zwrócić uwagę w wypadku osoby, której dotyczy styl wspierający? Przede wszystkim mamy do czynienia z osobą spokojną i wyważoną, ceniącą sobie stabilność (stąd litera S oznacza Stability). To jednocześnie osoba, która rzadko odzywa się sama z siebie, dlatego w komunikacji z nią należy pamiętać, aby częściej zadawać bezpośrednie pytania. Kluczowymi cechami w jej przypadku są głównie nieśmiałość, cierpliwość, lojalność (względem organizacji), opanowanie oraz systematyczność.

Styl dokładny (styl C)

Osoba w stylu dokładnym (gdzie C oznacza Compliance, zgodność) może nie wykazywać chęci do rozmów na żywo, w związku z czym będzie preferować mail czy komunikatory. Jednocześnie jest to osoba ceniąca sobie zasady i dopracowywanie szczegółów, niekoniecznie zaś skora do dyskusji na temat kwestii abstrakcyjnych. Zgodnie z kryteriami analizy Extended DISC najważniejsze cechy stylu C to m.in. perfekcjonizm, krytyczność względem własnych umiejętności, postępowanie zgodnie z zasadami oraz uprzejmość w wyrażaniu krytyki czy przeciwnego zdania. 

Dlaczego warto znać styl komunikacji członków zespołu?

Zrozumienie stylów komunikacji pracowników jest wstępem do zrozumienia dynamiki, jaka panuje w tym zakresie w zespole. Pozwala to na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich oraz planowanie ścieżki zawodowej poszczególnych osób, co pozwala na urzeczywistnienie ich potencjału. Jak zbadać style komunikacji? W extended tools proponujemy kwestionariusz Extended DISC, który swoją skuteczność potwierdza od 20 lat. 

Polecamy:
Microsoft Visio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com