Najważniejsze języki obce w Polskim biznesie

Najbardziej popularnym językiem obcym wykorzystywanym w biznesie jest język angielski. Jego znajomość jest tak konieczna, że przez pracodawców uważany jest o nieomal, jako język obowiązkowy dla tych, którzy zamierzają mieć do czynienia z biznesem. W kwestionariuszu CV osoby, która planuje rekrutować na stanowiska biznesowe jest to punkt konieczny. Jednak nie tylko język angielski jest ważny w polskim biznesie. Jakie inne języki obce mogą być przydatne w tej branży?

Język niemiecki

Drugim pod względem popularności jest język naszych zachodnich sąsiadów – niemiecki. Niemcy to kraj o silnej gospodarce, dodatkowym atutem znajomości języka niemieckiego jest to, że można w nim się porozumiewać również w innych krajach, na przykład w Austrii i Szwajcarii. Na pewno popularność język niemiecki zyskuje poprzez sąsiedztwo z naszym krajem, ponieważ w związku z tym zawierane są liczne transakcje biznesowe. Znajomość języka niemieckiego ułatwia kontakty handlowe, pertraktacje i ustalanie warunków współpracy.

Oczywiście z większością biznesmenów niemieckich można się porozumieć w języku angielskim, jednak porozumiewanie się w języku niemieckim stwarza lepsze pole do komunikacji. Kolejna grupą są biznesmeni pracujący w branży turystycznej. Co roku liczna grupa niemieckich turystów odwiedza nasz kraj. Chcąc być najlepszym w tej dziedzinie warto szkolić swoją znajomość języka niemieckiego i porozumiewać się z licznymi klientami za Odry w ich języku ojczystym.

Znajomość języka na pewno ułatwi prowadzenie biznesu związanego z turystyka i hotelarstwem, oraz gastronomią. Pamiętajmy, że język niemiecki jest językiem, którym porozumiewa się, na co dzień ponad sto milionów mieszkańców Europy. W krajach takich jak Austria, Szwajcaria, Lichtenstein, Belgia i Luksemburg posiada on status języka urzędowego.

A może język Hiszpański?

Kolejnym z języków popularnych w polskim biznesie jest język hiszpański. Warto wiedzieć, że jest to drugi pod względem ilości osób w nim porozumiewających się język na świecie.  Jest to jeden z języków oficjalnych między innymi takich organizacji jak ONZ, Unia Europejska. Znajomość języka hiszpańskiego będzie przydatna miedzy innymi w branżach takich jak turystyka, handel. Pomimo, że tak bardzo powszechny na świecie w naszym kraju nie jest to bardzo popularny język obcy. Jego znajomość gwarancja wysokich zarobków w firmach zajmujących się turystyką i handlem z krajami hiszpańskojęzycznymi.

W naszym kraju wiele biznesmenów nawiązuje kontakty handlowe na rynku francuskim. Znajomość języka francuskiego będzie, więc pożądana w tego typu firmach. Francuzi dużo inwestują w naszym kraju, powstało też dużo francusko-polskich przedsiębiorstw. Język francuski od dawien dawna był kojarzony z językiem elit. Jest to język dyplomatów i ludzi z wyższych sfer.

To również język ulubiony przez artystów wszelkiego formatu, którzy doceniają jego wyjątkowe brzmienie. Znajomość języka jest doceniana przez wielu pracodawców, którzy chętnie zatrudnią u siebie pracownika z bardzo dobrą znajomością tego języka. W pięciu krajach europejskich język francuski jest językiem urzędowym. Nasze kontakty biznesowe z Francją maja długą tradycję i zawsze będą w naszym kraju, które zajmują się wymianą towarową, usługową z tym krajem. Dla przyszłych pracodawców na pewno niezbędne będą takie umiejętności jak prowadzenie negocjacji handlowych w tym języku, znajomość słownictwa biznesowego, oraz obsługa klienta posługującego się językiem francuskim.

mobile-apps-localization-languages-2015

Język Rosyjski

Z racji bliskiego sąsiedztwa bardzo ważnym językiem w naszym kraju jest język rosyjski. Kiedyś znajomość języka rosyjskiego była powszechna, zna go bardzo dużo osób ze starszego pokolenia. Nie jest on jednak, aż tak bardzo popularny obecnie wśród osób uczących się języków obcych. W Polsce jest bardzo dużo przedsiębiorstw zajmujących się handlem z Rosją, także firmy usługowe świadczą swoje usługi na terenie tego kraju. W związku z tym jest zapotrzebowanie na osoby, które biegle w mowie i piśmie będą się posługiwały językiem rosyjskim. Obecnie nauka języka rosyjskiego stała się bardzo dobrą inwestycją w siebie i daje możliwość na zdobycie atrakcyjnej pracy. Ten język ma status języka międzynarodowego na całym świecie posługuje się nim około trzysta milionów osób. Język Rosyjski jest również językiem urzędowym w takich krajach jak Białoruś i Kirgistan. Znając język rosyjski bez żadnych problemów można się porozumieć z mieszkańcami takich krajów jak Ukraina, Estonia, Mołdawia, Kazachstan, oraz Łotwa. Wiele polskich biznesów inwestuje w rynki wschodnie, które jak wiadomo są bogate w surowce naturalne.

Nasze krajowe przedsiębiorstwa najczęściej poszukują osób do pracy ze znajomością języka angielskiego plus dodatkowo drugiego języka obcego, który jest zależny od tego, w jakim kraju jest scentralizowana działalność danego biznesu-podaje Preply.com ( zapraszamy na angielski Łódź). Najbardziej popularne języki to wspomniane wcześniej: niemiecki, hiszpański, francuski oraz rosyjski. Do tych języków można jeszcze dodać inne trochę mniej popularne, ale może, dlatego bardziej doceniane finansowo przez pracodawców za ich znajomość. Do tej grupy języków można zaliczyć takie języki jak chiński, arabski, węgierski, portugalski, holenderski, rumuński, czeski oraz języki skandynawskie-.

Z cała pewnością można powiedzieć, że znajomość jakiegokolwiek drugiego języka obcego poza językiem angielskim daje możliwości zdobycia lepszej pracy, lub rozwoju swojego własnego biznesu poprzez współpracę zagraniczną. Tego typu wiedza powinna być motywacją do tego, aby częściej inwestować w swoje umiejętności językowe. Nowoczesne technologie pozwalają uczyć się języków obcych w każdym miejscu i o każdym czasie.

Osobom zainteresowanym podobną tematyką polecamy ten artykuł.

One Comment on “Najważniejsze języki obce w Polskim biznesie”

  1. Wiele się zmienia w biznesie i handlu i teraz wskazana jest nauka języków wschodu. Sytuacja geopolityczna się zmienia i warto spojerzeć w tamtą stronę. Mnie na przykład zainteresowała nauka rosyjskiego warszawa po przez skype. To dość wygodna forma nauki, jak sądzicie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com