Najczęstsze błędy w pracy freelancera

Samozatrudnienie to dla wielu bardzo atrakcyjna forma pracy. Wolny strzelec jest sam sobie szefem, realizuje zlecenie wedle własnego planu i zajmuje się wszystkimi formalnymi i praktycznymi aspektami działalności. Niestety początkujący freelancerzy często popełniają błędy, które negatywnie odbijają się na prowadzonym przez nich biznesie.

W charakterze freelancera pracuje coraz więcej osób. Są to zazwyczaj specjaliści, którzy mają w ręku jakiś fach np. fotografowie, graficy, tłumacze, copywriterzy itd.  Samodzielna organizacja swojego stanowiska pacy nie jest zadaniem łatwym, dlatego naturalną rzeczą jest, że z czasem pojawiają się pewne potknięcia.

Brak dywersyfikacji zleceniodawców

Częstym problemem omawianym na forach, na których swoje opinie wymieniają freelancerzy, jest dobór odpowiedniej liczby klientów. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie sobie ciągłości zleceń. Początkujący wolni strzelcy często skupiają się na współpracy z jedną dużą firmą. Jest to ryzykowne posunięcie, ponieważ w razie przerwania tej współpracy, kończy się główne źródło zleceń. Dlatego właśnie mądrym posunięciem jest zróżnicowanie klientów – współpraca z różnymi firmami i agencjami, które będą dawały kolejne zlecenia.

Wycena usług

Początkujący freelancerzy borykają się z problemem wyceny swojej pacy. W rezultacie często jest tak, że pracujemy za niższe niż rynkowe stawki, przez co na koniec miesiąca okazuje się, że dochód jednak nie pokrywa się z naszymi oczekiwaniami.

Organizacja pracy

Niewielu wolnych strzelców, zwłaszcza na początku biznesowej drogi, stać na wynajęcie i urządzenie profesjonalnego biura. Oznacza to konieczność pracy w domu. Taka forma działalności wymaga jednak sporej samodyscypliny – wiadomo we własnych czterech kątach zawsze znajdzie się coś, co skutecznie odciągnie uwagę od obowiązków służbowych – a to pies chce wyjść na spacer, albo sąsiadka wpada z niezapowiedzianą wizytą. Odpowiedzią na taki stan rzeczy może być coworking, czyli biurka do wynajęcia. W większych miastach znajdziemy wiele znakomicie wyposażonych biur, które oferują kameralne miejsca do pracy indywidualnej lub w niewielkich grupach.

Nieprzemyślane zakupy

Przygotowanie swojego stanowiska pracy wymaga pewnych nakładów finansowych. Freelancer musi zakupić narzędzia pracy – są to zazwyczaj komputer oraz w zależności od charakteru działalności różne sprzęty czy programy. Często okazuje się jednak, że przedmioty zakupione w pierwszych entuzjastycznych miesiącach prowadzenia swojej działalności, nie są użytkowane w takim stopniu jak powinny. Zanim zakupimy np. komputer wystarczy sprawdzić ranking laptopów. Dzięki niemu dowiemy się, jaki sprzęt najlepiej wybrać w danym przedziale cenowym. Pozwoli to także odpowiednio dobrać możliwości sprzętu do potrzeb.

Niefunkcjonalna strona internetowa lub jej brak

Nie oszukujmy się, jeśli czegoś nie znajdziemy w wyszukiwarce internetowej, to jak jakby nie istniało to wcale. W przypadku freelancerów brak strony internetowej to nie tylko błąd, a wręcz grzech, który w dużej mierze przekreśla szanse na znalezienie nowego klienta. Natomiast w przypadku istniejących już stron, ich właściciele często nie przykładają do nich należytej uwagi – witryny są niechlujnie wykonane, a publikowana na nich treść jest słabej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com