Najczęściej psujące się części do maszyn rolniczych

Już dawno minęły czasy, gdy rolnik do pracy w polu wykorzystywał zwierzęta i ręczne narzędzia. Przy hektarach, które wymagają niemalże nieustannego doglądania, rolnik nie poradziłby sobie jedynie przy pomocy siły własnych rąk. Na szczęście współcześnie nie musi. Jego codzienne zadania są łatwiejsze i szybsze do realizacji dzięki maszynom rolniczym. Te jednak nie są tworami niezniszczalnymi i dlatego również wymagają regularnej kontroli i konserwacji. Od ich stanu zależy sprawność pracy, ale również zdrowie i życie rolnika. Niektóre części do maszyn rolniczych psują się znacznie szybciej niż inne. Na które z nich powinniśmy zwrócić uwagę?

1. Układ kierowniczy i układ hamulcowy

Co roku ma miejsce kilkanaście wypadków śmiertelnych, spowodowanych złym stanem ciągników rolniczych. Niesprawny układ kierowniczy może spowodować, że rolnik będzie miał trudności z prowadzeniem ciągnika i doprowadzi to w efekcie do jego wywrócenia. Ciągnik stanowi wtedy zagrożenie zarówno dla samego kierowcy, jak i osób postronnych, które mogą zostać przez niego przygniecione. Bardzo ważne jest kontrolowanie stanu technicznego ciągnika rolniczego – szczególnie przed pierwszym wyjazdem w pole w sezonie – i w razie potrzeby wymiana części na nowe i dobrej jakości.

2. Podzespoły maszyn rolniczych

Podzespoły maszyn rolniczych są szczególnie podatne na zanieczyszczenie. Te części do traktora i pługa powinny być poddawane regularnej kontroli i serwisowi. W przypadku ich zaniedbania i w efekcie zniszczenia, jedynym rozwiązaniem będzie ich wymiana.

3. Zespoły opryskiwacza

Przy czyszczeniu i obsługiwaniu opryskiwacza warto zachować dużą ostrożność. Nieumiejętne radzenie sobie z tym elementem pojazdu rolniczego może doprowadzić do zatrucia lub skażenia środowiska. Ciecz opryskująca może mieć niepozytywny wpływ nie tylko na nasze otoczenie i nas samych, ale również na poszczególne części zespołu opryskiwacza. Pozostająca w zbiorniku, pompie, czy przewodach może być przyczyną awarii i systematycznie pogarszać pracę opryskiwacza. Nie możemy doprowadzić do zamarznięcia cieczy wewnątrz urządzenia, gdyż z pewnością uszkodzi to elementy całego zespołu.

Części do pługa i innych maszyn rolniczych znajdziecie na agropomoc.pl. Regularne wymiany zadbają o Wasze bezpieczeństwo i sprawność całej pracy rolniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com