Nadzór BHP – na czym polega?

Niezależnie od branży, w którą wpisuje się przedsiębiorstwo, pracodawca ma obowiązek zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy swoich pracowników. Jest to niezbędne nie tylko do zapewnienia zatrudnionym atrakcyjnych warunków pracy, ale również sam proces wdrożenia i przestrzegania zasad jest ściśle kontrolowany przez instytucje państwowe i zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do przykrych konsekwencji. W przypadku, kiedy pracownik ze względu na charakter wykonywanych obowiązków narażony jest na szczególne niebezpieczeństwo, wymagany jest również nadzór BHP. Co to oznacza?

Dlaczego profesjonalny nadzór BHP jest istotny?

Osoby pracujące w miejscach niebezpiecznych, czy operujące maszyny przemysłowe, bardzo często mogą doznać uszczerbku na zdrowiu, jeśli firma nie zadba o prawidłową obsługę w zakresie bezpieczeństwa miejsca wykonywanej czynności. Jednak przeprowadzenie szkolenia w tym zakresie jest niewystarczające, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy oferującej usługi wdrażające i nadzorujące higienę pracy.

Sama obsługa przez firmę outsourcingową, czyli zewnętrzną organizację zatrudnioną w celu zniwelowaniu kosztów, przy bardzo dużym profesjonalizmie i specjalizacji, już obejmuje doradztwo w zakresie prawidłowego dostosowania pomieszczenia czy hali do warunków pracy, jak i pełne wdrożenie szczegółowo ustalonego planu, dostosowanego do norm i najwyższych standardów.

Nadzór bezpośredni pracowników, wykonujących szczególnie niebezpieczne czynności, polega na dobraniu odpowiednio wykwalifikowanej osoby, która będzie odpowiedzialna za prawidłowy przebieg i realizację konkretnych prac. Forma ta, może przyjąć charakter kontroli jakościowej w pewnych okresach czasu, lub obejmować stały nadzór od rozpoczęcia, do zakończenia obowiązków służbowych w konkretnym dniu roboczym.

W jaki sposób nadzorować pracowników?

Proces zatrudnienia nowych zwierzchników i sprawdzenia ich kompetencji jest jedną z możliwości. Niestety wybranie takiej formy wiąże się z bardzo dużymi kosztami i poświęconym czasem na znalezienie odpowiednich specjalistów. Osobny dział HR, który musi zostać odpowiednio przeszkolony w celu rozpoznania idealnego kandydata, a także utrzymywanie nowej kadry, to stale rosnące koszty.

Coraz więcej przedsiębiorców, decyduje się na pomoc outsourcingową, czyli zdecydowanie się, aby nadzór BHP był wykonywany przez profesjonalistów w tej dziedzinie. Niskie koszty i zaoszczędzony czas to nie wszystko, gdyż tego typu instytucje oferują również niezbędne szkolenia w tym zakresie, obsługę wszystkich formalności związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, a także przeprowadzaniem specjalistycznych kursów, na przykład na wózki jedynkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com