Czy jest nadzieja dla tych którzy chrapią?

Chrapanie to nieświadome schorzenie, które może powodować zawstydzenie i frustrację, a nawet zakończyć małżeństwa… Chrapanie nigdy nikogo nie zabije, ale ludzie maja ochotę zabić innych, którzy chrapią.

Około 30 procent mężczyzn i około 10 procent kobiet chrapie, a liczba ta wzrasta do około 40 procent populacji osób w wieku od 30 do 70 lat. Ludzie śpią „głośniej” niż wiele innych ssaków, ponieważ krowy, owce i kozy mają „proste” drogi oddechowe na brzuchach, podczas gdy ludzie stoją wyprostowani z wygiętymi szyjami – i drogami oddechowymi.

Co wiemy o tym, dlaczego ludzie chrapią?

Medycyna snu to „mały, ciemny kącik” medycyny oddechowej i jest to stosunkowo nowa dziedzina, która ma około 25 lat, więc wciąż musimy się trochę nauczyć.

Być może mężczyźni chrapią częściej niż kobiety, ponieważ przenoszą więcej powietrza przez drogi oddechowe, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia „turbulencji”. Niższe poziomy estrogenu, które są związane ze skórą, która nie jest tak napięta i „zwiotczenie dróg oddechowych” może również być czynnikiem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet po menopauzie, które częściej niż młodsze koleżanki sprawdzają najlepszy lek na chrapanie według ChrapaniuStop.

Wiele kobiet chrapie podczas ciąży, ponieważ tkanka miękka ich ciała powiększa się, a przestrzeń w drogach oddechowych ulega zmniejszeniu. To zwykle ustępuje to z czasem. Anatomia czasami ma do odegrania pewną rolę.

Zazwyczaj chrapanie odnosi się do wielkości dróg oddechowych z tyłu gardła, ale mały nos może czasami zmniejszyć przepływ powietrza i doprowadzić do tego, że ktoś oddycha bardziej z pomocą ust.

Wąskie drogi oddechowe można dziedziczyć poprzez strukturę kości. Większość ludzi chrapie podczas wdechu, ale jeśli masz duże migdałki, możesz chrapać w obu kierunkach.

Co może pomóc komuś przestać chrapać?

Nie spanie na plecach – to po pierwsze. Twoje drogi oddechowe zapadają się na twoich plecach. Jeśli leżysz na boku lub na brzuchu, są nieco bardziej otwarte.

Lepiej też nie pić alkoholu, bo alkohol zmniejsza napięcie mięśni. Tak jak twoje ręce stają się wiotkie, kiedy wypiłeś kilka drinków, tak samo grzbiet naszego gardła zwisa bardziej po procentach.

Warto też przemyśleć, czy nie byłoby dobrym pomysłem nieco stracić na wadze. Nadwaga ma duży związek z chrapaniem, ponieważ z tyłu języka i gardła odkłada się więcej ciężaru. Jeśli zastanawiasz się jak nie chrapać w nocy niektórzy specjaliści też podaję pomysł, że spożywanie określonych potraw może pomóc w walce z chrapaniem.

Co z urządzeniami przeciw chrapaniu?

Niektórzy uważają, że warto sięgnąć po specjalne techniki oddechowe, które skutecznie zapobiegają chrapaniu, ale to trzeba osobiście przekonać się o ich zasadności. Chirurgia jest opłacalna tylko wtedy, gdy przyczyną chrapania są masywne migdałki, a warto też sprawdzić, czy czasem nie cierpisz na bezdech senny. Bezdech senny występuje, gdy ściany gardła łączą się podczas snu i oddychanie zatrzymuje się na krótki czas – dla niektórych osób wiele razy w ciągu nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com