Nadaj paczkę kurierem w Paczkomacie

Usługi kurierskie i paczkomatowe zyskały na popularności w zeszłym roku. Stało się tak głównie za sprawą znacznego wzrostu obrotów sektora e-commerce w obliczu pandemii, która zmusiła nas do ograniczenia zakupów stacjonarnych. Dane platformy Shoper sugerują, że wzrost obrotów w wielu sektorach e-handlu był prawie dwukrotny (a w branży spożywczej nawet kilkukrotny) w porównaniu do 2019 roku. E-handlu, który coraz częściej odbywa się poprzez urządzenia mobilne (według raportu Gemius 80% klientów e-commerce kupuje korzystając z laptopa, a prawie 70% ze smartfona). Kurier i Paczkomat to najpopularniejsze formy dostawy ze sklepów internetowych: badania Kantar Polska z kwietnia 2020 pokazują, że aż 80% klientów e-commerce wybiera Paczkomaty, a 70% kuriera, w porównaniu do tylko 41% z nich, którzy wskazali na trzecią najpopularniejszą formę dostawy – pocztą do domu. Jednak badania te pokazują także, że znacznie wzrosła popularność Paczkomatów i przesyłek kurierskich jako metody wysyłania paczek przez osoby prywatne. Choć wysyłka w placówce Poczty Polskiej wciąż pozostaje na pierwszym miejscu, z 53% wskazań, to Paczkomaty znalazły się tuż za nią, z wynikiem 51% (zamówienie odbioru paczek przez kuriera w domu zajęło trzecie miejsce, z 43% wskazań). To jak nadać paczkę kurierem korzystając ze swojego urządzenia mobilnego? Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne, zwłaszcza dla nadania w Paczkomacie. Zobacz jak wysłać przesyłkę z Paczkomatu!

Nadaj przesyłki przez InPost Mobile

Aplikacja InPost jest w tej chwili prawdopodobnie najprostszym sposobem na nadawanie przesyłek kurierskich. Największą jej zaletą jest brak konieczności drukowania i naklejania etykiety nadawczej na paczkę. Nie każdy ma dostęp do drukarki w czasach kiedy coraz więcej dokumentów i korespondencji jest cyfrowych, a czytać można z tabletu albo czytnika e-booków. Pytanie po znajomych albo szukanie punktu ksero żeby wydrukować etykietę to dodatkowy kłopot, zwłaszcza że postępująca digitalizacja zabiła znaczną część takich instytucji – już nawet studenci mało co kserują, bo mogą zrobić zdjęcie telefonem. A nawet jak ktoś ma drukarkę, to przecież nie nosi jej ze sobą. Ostatnio miałem taką sytuację, że odbiłem się od antycznej procedury nadawczej na poczcie i musiałem w biegu nadać paczkę korzystając z aplikacji. To jest kolejna zaleta tego rozwiązania: telefon masz zawsze przy sobie, a aplikację i tak pewnie masz zainstalowaną, bo ułatwia śledzenie i odbiór przesyłek z Paczkomatu. Ważną zaletą oferty InPost jest właśnie możliwość korzystania z Paczkomatów, których głównymi plusami są godziny otwarcia (24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu) i duża liczba punktów, w których można wysłać przesyłki (ponad dziesięć tysięcy urządzeń w całym kraju). To jak się nadaje przesyłkę w aplikacji?

Po uruchomieniu aplikacji wybierz umieszczoną u dołu po środku ikonę nadania (to ta ze strzałką). Najpierw trzeba wybrać rodzaj przesyłki. Dostępna jest oczywiście możliwość wysyłki do Paczkomatu, ale także do domu odbiorcy przez InPost kurier. Następnie wybierz jeden z trzech dostępnych rozmiarów paczek: mała (8 x 38 x 64 cm), średnia (19 x 38 x 64 cm) i duża (41 x 38 x 64 cm). To bardzo ważne, bo od tego zależy cena, ale przede wszystkim to od tego zależy rozmiar skrytki, która otworzy się w Paczkomacie i w której paczkę trzeba zmieścić. Niezależnie od rozmiaru, przesyłki mogą ważyć do 25kg, co czyni tą ofertę konkurencyjną wobec Poczty Polskiej i innych usług kurierskich (gdzie ceny zależą od wagi). Następnie wybierz przycisk “dalej” i wypełnij formularz z danymi odbiorcy. Jeżeli przesyłkę wysyłasz do Paczkomatu, to wystarczy imię odbiorcy (z doświadczenia wiem, że nazwa firmy też działa), numer telefonu i adres e-mail adresata; trzeba oczywiście wskazać też Paczkomat docelowy. Natomiast w przypadku usługi kuriera, trzeba też oczywiście podać dokładny adres dostawy. Naciśnięcie przycisku “dalej”, przenosi klienta do ekranu płatności, gdzie trzeba wybrać formę płatności (BLIK, karta płatnicza, lub przelew on-line) i uzupełnić dane nadawcy. W tym przypadku to tylko imię/nazwa i e-mail (numer telefonu uzupełnia się automatycznie). Po zatwierdzeniu regulaminu można przejść do płatności. Kiedy opłacisz przesyłkę, na ekranie ukaże się kod QR, który możesz zeskanować w dowolnym Paczkomacie. Po zeskanowaniu kodu otworzy się skrytka – włóż do niej paczkę i zamknij drzwiczki. I tyle, nadanie przesyłki za pośrednictwem kuriera InPost zakończyło się powodzeniem – paczka jest w rękach firmy kurierskiej i zwykle w ciągu dwóch dni roboczych dotrze do celu. Zauważ, że nie musiałeś niczego pisać ani naklejać na paczkę – wszystkie dane są przetwarzane elektronicznie!

Poznaj ofertę Szybkie Nadania

Jeżeli nie masz aplikacji InPost albo po prostu nie chce ci się wprowadzać wszystkich danych do wysyłki przez kuriera na ekranie dotykowym telefonu, to InPost ma też ofertę dla ciebie: nadaj paczkę kurierem ze strony SzybkieNadania.pl. Możesz na niej skorzystać z możliwości wysyłki przesyłek kurierskich i paczkomatowych online. Z oferty można skorzystać bez konieczności zakładania konta w serwisie firmy. Po wejściu na stronę wybierz formę usługi (masz do wyboru kuriera i odbiór z Paczkomatu) i jej rozmiar (masz do wyboru trzy opcje, tak jak w aplikacji). Wypełnij formularz danych klienta – nadawcy i odbiorcy: imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Wybierz Paczkomat odbiorczy lub podaj dokładny adres przesyłki. Po prawej stronie będziesz cały czas widział okienko, w którym znajduje się podsumowanie wszystkie twoich wyborów (dotyczących przesyłki, nie życiowych) i ceną całej usługi jaka z nich wynika. Jeżeli podałeś wszystkie dane i jesteś zadowolony z ceny, zaakceptuj regulamin i zapłacić online, a będziesz mógł pobrać i wydrukować etykietę. Naklej ją na paczkę i udaj się do dowolnego Paczkomatu. W Paczkomacie zeskanuj kod z etykiety, a otworzy się skrytka, do której możesz włożyć paczkę. Kurierzy InPost już się nią zaopiekują.

 

Polecamy:
Skuteczne poszukiwania pracowników na budowę – polecane sposoby
Jakie konto osobiste wybrać i czy warto sugerować się rankingami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com