Na czym polegają oraz jak sprawnie przeprowadzić rekrutacje wolumenowe?

Wiele się słyszy o rekrutacji pracowników – często jednak skupiamy się na tej dotyczącej specjalistycznych zawodów takich jak np. programiści. Są to pożądani specjaliści i jest ich niezwykle trudno znaleźć. Firmy szukają ich więc na potęgę, ale nawet jedna zatrudniona osoba robi znaczącą różnicę. Co jednak powinniśmy robić w sytuacji, kiedy do zatrudnienia mamy 20, 50 a może nawet 100, czy 200 osób? Wielu z tej samej profesji, wszyscy w podobnym terminie? Jak sobie z tym poradzić?

Rekrutacja wolumenowa – czyli wiele trudności naraz

Rekrutacja na wielką skalę ma wiele twarzy. Może dotyczyć pracowników typu blue collar. Jest szczególnie często spotykana, np. przy otwarciu fabryk. Wydaje się nam, że pracowników takich jest łatwo zrekrutować. Nic bardziej mylnego. Przy obecnej koniunkturze większość rekrutacji jest trudna do zamknięcia. Tym bardziej, kiedy musimy w krótkim czasie pozyskać ogromne rzesze ludzi.

Co ciekawe rekrutacja wolumenowa może też dotykać white collar. Na pewno wszyscy z nas słyszeli o centrach SSC/BPO. Kiedy otwiera się nowy oddział, w krótkim czasie musimy go zapełnić. Firmy stawiają sobie ambitne plany zatrudnić nawet i 500 osób w ciągu roku. Mówimy tutaj jednak o wyspecjalizowanych osobach, które często samodzielnie pracy nie szukają. Trudności, jakie napotkamy po drodze, będzie więc sporo. Zmierzyć będziemy się musieli z ograniczoną liczbą kandydatów na rynku. Wobec tego powinniśmy znaleźć odpowiednie metody dotarcia do nich. Kolejną przeszkodą w realizacji naszego celu jest czas i obłożenie pracą rekruterów (a także wszystkich osób biorących udział w procesie – np. hiring managerów). Nie tylko będą oni walczyć z presją czasu, lecz mogą się również mierzyć z koniecznością wyrabiania nadgodzin i przepracowaniem. Ostatnią trudnością, o której chcielibyśmy wspomnieć, jest utrata jakości. Może nas kusić, by obniżyć wymagania, jakie mamy względem kandydatów. To mogłoby umożliwić nam szybsze zamknięcie rekrutacji wolumenowej. Musimy unikać jednak spełnienia tej pokusy – w przyszłości bowiem może się to odbić na naszym firmowym budżecie.

Sposoby na rekrutację wolumenową

Wiemy już, że czeka na nas trudne zadanie. Rekrutacja dużej liczby pracowników z równoczesnym zapewnieniem ich wysokiego poziomu wymusza na nas wejście na wyżyny rekruterskiego fachu. Aby pomóc Wam w tym zadaniu, przygotowaliśmy kilka porad, w jaki sposób można podejść do tego wyzwania.

Marketing na wsparcie

Wytocz ciężkie działa i skorzystaj z wielu możliwych sposobów rekrutacji pracowników. Nie ograniczaj się tylko do jednej metody. Weź jednak pod uwagę specyfikę kandydata, którego poszukujesz. Zależeć od tego będzie sposób dotarcia do danej grupy. Czasem skuteczne okażą się plakaty i billboardy rozwieszone na mieście, innym razem ulotki czy reklama w regionalnych mediach. A może skorzystanie z reklam wyświetlanych w social mediach jest dobrym sposobem lub udział w konferencjach? Inną opcją jest kampania internetowa powiązana z grywalizacją – istnieje szansa, że właśnie to będzie dla Was strzałem w dziesiątkę. Warto być kreatywnym i do pomocy zaangażować dział marketingu. Idealnie, jeśli w naszej organizacji mamy osoby zajmujące się Employer Brandingiem. Same ogłoszenia, czy też direct search mogą być niewystarczające. Postarajcie się dotrzeć do kandydatów w taki sposób, by to oni sami się do Was zgłaszali. Przekonanie ich, na podstawie reklamy, będzie kluczowe i zmniejszy czas poświęcony na poszukiwanie odpowiednich kandydatów.

Odpowiednie ogłoszenie

Wspomnieliśmy przed chwilą, że ogłoszenie nie wystarczy, by skutecznie pozyskać wiele nowych pracowników. Jest to prawda, jednak trzeba zaznaczyć, że złe ogłoszenie może odstraszyć! Wobec tego należy porządnie się do niego przyłożyć. Co powinno się w nim zawrzeć? Idealnie, jeśli możecie informować o Waszych widełkach placowych. Jeśli oferowana kwota wynagrodzenia będzie atrakcyjna, rośnie prawdopodobieństwo na przyciągnięcie ludzi. Warto publikować kwestie finansowe również dlatego, że dzięki temu ani Wy, ani kandydat nie tracicie czasu na spotkania, jeśli jego oczekiwania przewyższają Wasze możliwości. To umożliwia skupienie Waszych mocy przerobowych na osobach, które mogą realnie zacząć u Was pracę. W ogłoszeniu powinny znaleźć się również konkretne informacje o obowiązkach na danym stanowisku oraz wymaganiach. Ważnym jest również, by napisać, co my oferujemy i co kandydat zyska, dołączając do naszej firmy. Sformułowanie: „praca w młodym, dynamicznym zespole” skreśla nas od razu. Pamiętaj też, że kupujemy oczami, a pierwsze wrażenie jest ważne. Niech Wasze ogłoszenie będzie więc przygotowane przez profesjonalnych grafików.

Agencje rekrutacyjne

Jak podkreśla Justyna Drabik – HR Senior Project Manager w agencji doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources możemy robić wiele, ale czasem nadchodzi sytuacja, kiedy to rekruterzy nie są w stanie pozyskać odpowiednich osób (lub są tak przeciążeni pracą, że nie mają już przestrzeni na dodatkowe wakaty). W tym przypadku polecamy więc, by zwrócić się o pomoc do agencji rekrutacyjnej. Co warte podkreślenia – w przypadku wysoce wyspecjalizowanych firm tego typu, konsultanci tam zatrudnieni posiadają grono kontaktów w branży. To umożliwia im szybkie dotarcie do kandydatów, których normalnie byłoby ciężko znaleźć. Również w przypadku inwestycji typu greenfield – kiedy nasza marka nie jest jeszcze znana na rynku – oddelegować zadanie stworzenia zespołu agencjom rekrutacyjnym jest trafionym pomysłem.

Automatyzacja, czyli oszczędność czasu

Wyzwaniem w rekrutacji wolumenowej jest czas, który nas goni oraz ten, którego wiecznie brakuje z powodu nawału obowiązków. Aby nasza praca była szybsza, polecamy pokusić się o wykorzystanie automatyzacji. Dzięki specjalnym systemom możemy wysyłać automatyczne podziękowanie do kandydatów za aplikację, zaproszenie na spotkanie, czy też poinformować o odrzuceniu na pierwszym etapie procesu (screening CV). Nie możemy jednak się w takim działaniu zapędzać – jeśli kandydat miał już z nami kontakt osobisty – wówczas całą komunikację powinniśmy z nim prowadzić bez użycia tego narzędzia.

Jedna osoba zarządzająca procesem

Kiedy mamy dużo osób odpowiedzialnych za jakiś temat – wówczas tak naprawdę nikt nie czuje, że pchanie go do przodu należy do jego obowiązków. Wobec tego w przypadku tak dużych projektów, jak rekrutacja wolumenowa warto wyznaczyć jedną osobę, która przejmie temat.

Polecamy:
Pierwszy w Polsce Dom Aukcyjny NFT Awers-Art
Jak system ERP dla dużych firm usprawnia nadzór nad finansami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com