Na czym polega i jak skorzystać ze wstępnie wypełnionego PIT?

Większość osób traktuje konieczność wypełnienia corocznego zeznania podatkowego jako przykry obowiązek wobec fiskusa. Nie raz, zostawiając sobie tą pracę na ostatnią chwilę, przed upływem terminu i zmuszając się do szybkiej i niekomfortowej pracy. Dodatkowo, nie każdy ma obowiązek posiadania wiedzy, tudzież doświadczenia z zakresu prawa, podatków czy finansów. Dlatego, dla niektórych podatników przygotowanie oraz złożenie PIT jest po prostu trudne i bardzo stresujące. Jestem ze sposobów pomocy ze strony fiskusa, jest udostępnienie możliwości skorzystania z tak zwanego wstępnie wypełnionego e-PIT. Czym jest to udogodnienie i jak ono działa?

Wstępnie wypełniony e-PIT – na czym polega

Wstępnie wypełniony e-PIT określany jest skrótem PFR, po angielsku pre-filled tax return. Jest dokumentem przygotowanym dla podatnika przez urząd skarbowy. Pracodawcy przekazują fiskusowi informacje o przychodach, kosztach, podatkach itp. dotyczące ich pracowników. Fiskus odpowiednio przypisuje dane do podatników i umożliwia im pobranie w formie wstępnie wypełnionego e-PIT, do własnych celów. Jest to więc system, który umożliwia zaciąganie danych wcześniej przekazanych do organów podatkowych. Dzieje się to zarówno przy pomocy systemów i aplikacji publicznych, jak i w dobrych komercyjnych programach do wypełniania e-PIT.

Jak skorzystać ze wstępnie wypełnionego PIT?

Dane z wstępnie wypełnionego e-PIT umożliwiają automatyczne wypełnienie części formularza podatkowego PIT, dzięki czemu podatnik ma ułatwioną pracę oraz zmniejsza się ryzyko pomyłek przy ręcznym przepisywaniu danych, np. z PIT-11. PFR jest dostępny między innymi dla jednej z najpopularniejszych deklaracji podatkowych, czyli PIT-37. Z pliku można skorzystać najczęściej już od połowy marca, aż do końca terminu do wypełniania PIT (czyli do końca kwietnia). Plik pobiera się i zapisuje za pomocą sieci Internet. Można to zrobić ręcznie, za pomocą przeglądarki internetowej i programu do odczytu plików PDF (np. Adobe Acrobat Reader) lub przy użyciu specjalnych programów do wypełniania e-PIT. W celu zabezpieczenia danych, aby uzyskać PFR, należy podać szereg tak zwanych danych uwierzytelniających. Są to pytania dotyczące imienia, nazwiska, NIP lub PESEL, daty urodzenia oraz sumy przychodów z informacji od płatników za poprzedni rok. Z tego rodzaju udogodnienia mogą skorzystać zarówno osoby rozliczające się indywidualnie jak i z małżonkiem.

Podsumowanie i rekomendacje

Wstępnie wypełniony e-PIT jest z pewnością możliwością dużego usprawnienia i ułatwienia pracy podatnika, jednak należy pamiętać, że nie zastępuje jej w całości. Wstępnie wypełniony formularz to pomoc, jednak nie zwalnia ona z konieczności samodzielnego wypełnienia formularza. Po pierwsze, zdążają się bowiem sytuacje, że zaciągnięte z systemu informacje zawierają błędy – np. błędy wprowadzone przez naszego pracodawcę. Po drugie, organy podatkowe mogą nie posiadać całości informacji o przychodach, przysługujących zwolnieniach czy ulgach. Dlatego finalnie to zawsze podatnik powinien sprawdzić i odpowiednio wypełnić formularz. Warto przypomnieć, że to jego podpis znajdzie się pod formularzem, nie urzędu skarbowego, ani jego pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com