Na czym polega frezowanie kominów?

frezowanie kominów

Tylko kominiarz lub specjalnie przeszkolona osoba może wykonywać czynność taką jak frezowanie kominów. Dlaczego tak jest? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać specyfikę tego procesu.

Czym jest frezowanie komina?

Frezowanie jest zabiegiem mechanicznym. Jego celem jest zwiększenie wewnętrznej części komina tak, aby mógł się w niej zmieścić wkład.

Technikę frezowania stosuje się wówczas, gdy chcemy się pozbyć spalin i sadzy zalegających w kominie. Zanieczyszczenia tego typu mogą negatywnie wpływać na poprawną pracę przewodu kominowego. Co więcej, zaleca się również wykonanie frezowania, jeśli w planach jest podłączenie urządzenia do wyższej mocy niż aktualna albo komin przestał być szczelny.

Jak wygląda frezowanie komina?

Aby można było wykonać frezowanie komina, potrzebne jest narzędzie takie jak frez kominowy. Urządzenie to usuwa od wewnętrznej strony komina zbędną warstwę gruzu i pozostałe szkodliwych substancje. Frezowanie kominów jest również bardzo dobrym rozwiązaniem do przeprowadzenia rekonstrukcji uszkodzonego systemu kominowego.

Choć sama czynność jest operacją raczej skomplikowaną, zabieg ten uważany jest za bezinwazyjny. Nie wymaga pracochłonnego kucia bruzd w kominie, ani też rozbierania cegieł. Co więcej, frezowanie kominów w żaden sposób nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie domu. Frez kominowy działa zawsze we wnętrzu urządzenia więc podczas pracy nie powstaje uciążliwy bałagan.

Warto zauważyć, że dużą część kominów wykonanych z cegły można z powodzeniem poddać frezowaniu. Jeśli natomiast komin został wykonany z innego materiału, trzeba się poradzić technika. To do niego należy ostateczna decyzja, czy należy wykonać frezowanie komina.

Jakie materiały można frezować?

  • beton,
  • cegłę,
  • ceramikę

Po skończonej pracy, za każdym razem powinno się przeprowadzić gruntowną kontrolę urządzenia, za którą zawsze odpowiada doświadczony mistrz kominiarski.

Kiedy należy przeprowadzić frezowanie komina?

Czynność ta jest wymagana wówczas, gdy chcemy podłączyć do komina – kominek lub piec gazowy. Taka potrzeba zachodzi również wtedy, gdy komin jest nieszczelny albo wymagana jest jego całkowita rekonstrukcja. Frezowanie to także konieczność w przypadku, kiedy działanie komina jest niewystarczające, komin jest osmolony, pierwotny wkład został uszkodzony lub trzeba zwiększyć ciąg komina.

Korzyści, które niesie ze sobą frezowanie kominów

Frezowanie posiada wiele zalet. Można wśród nich wyróżnić kilka szczególnie istotnych z punktu widzenia mieszkańca danego budynku. Frezowanie komina zapewnia:

  • poprawę ciągu komina
  • bezproblemowe i długookresowe utrzymanie
  • szybkie usunięcie smoły z komina
  • użycie komina dla przewodów wentylacyjnych
  • prostą i szybką instalację

Kontrola stanu technicznego przewodów kominowych jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Warto w tym celu skorzystać z usług wykwalifikowanych osób, które zajmują się frezowaniem zawodowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com