Na czym polega e-mail marketing automation?

Chciałbyś dokładnie wiedzieć, czy Twoja kampania reklamowa przynosi taki skutek, jakiego oczekujesz? Pewnie, kto by nie chciał! E-mail marketing automation daje Ci taką możliwość, dlatego poważnie weź pod uwagę skorzystanie z tego skutecznego narzędzia promocji. Na czym to właściwie polega? Wyjaśnimy Ci to w naszym poradniku.

E-mail marketing automation to…

Pisząc najprościej jest to narzędzie, które w znacznym stopniu wspiera kampanię e-mail marketingową. Pokażemy Ci to na prostym przykładzie.

Załóżmy, że masz sklep internetowy i regularnie wysyłasz newsletter swoim klientom. Wiesz, ile wiadomości zostało otwartych i ile osób przeszło do sklepu w ten sposób. Tam jednak ślad się urywa. Nie masz wiedzy na temat tego, czy klient po wejściu do sklepu z newslettera zapoznał się z ofertą i uzupełnił koszyk o kilka dodatkowych produktów. Nie wiesz, czy może po szybkiej lekturze warunków wysyłki nie postanowił opuścić sklepu. Brak takiej wiedzy to poważny problem dla każdego e-przedsiębiorcy!

E-mail marketing automation to – pisząc zupełnie wprost – sposób na skuteczne śledzenie zachowań odbiorców newslettera, którzy zdecydowali się wejść na stronę internetową nadawcy. Dzięki temu dowiesz się, jakie podstrony Twojego serwisu są najczęściej odwiedzane, kto skorzystał z formularza kontaktowego, kto przeczytał wpis na blogu itd.

Pewnie myślisz, że takich samych informacji udzieli Ci Google Analytics? Nie do końca. Tak naprawdę pełną wiedzę na temat zachowań Twoich potencjalnych klientów (odbiorców newslettera) da Ci połączenie funkcjonalności narzędzia od Google oraz e-mail marketing automation.

Jak to działa?

Podstawą całej idei e-mail marketing automation są tzw. kody trackingowe (od tracking – śledzić), które umieszcza się na stronie internetowej po wcześniejszym zdefiniowaniu celów. Jeśli np. zależy Ci, aby klient wszedł na podstronę z cennikiem, następnie wypełnił formularz zamówienia i wysłał go, to system prześledzi realizację tego celu po umieszczeniu kodu na poszczególnych podstronach.

Jeśli klient zrezygnuje z któregoś kroku, będziesz wiedzieć, że coś poszło nie tak, a to pozwoli Ci  przyjrzeć się np. tekstom w poszczególnych zakładkach (być może nie są dość perswazyjne). Jeśli natomiast klient sumiennie zrealizuje wyznaczone przez Ciebie cele, system e-mail marketing automation wyśle mu tzw. autoresponder z potwierdzeniem i podziękowaniem.

Korzyści dla Twojej firmy

Na pewno spotkałeś się z opinią, że informacja to najcenniejsza rzecz w dzisiejszym biznesie. E-mail marketing automation jest właśnie źródłem sprawdzonych informacji o Twoich klientach. Celem nie jest samo śledzenie zachowań osób odwiedzających Twoją stronę. Znacznie ważniejsze jest pozyskanie informacji na temat ich zainteresowań, wyborów, zasobności portfela, oczekiwań względem treści czy warstwy graficznej serwisu. Wszystko to pozwala bardzo precyzyjnie określić profil klienta, który zostawi u Ciebie najwięcej pieniędzy, a więc jest najcenniejszy.

Zastosowanie w praktyce

Pokażemy to na nieco bardziej skomplikowanym przykładzie, niż samo przejście z newslettera do sklepu. Na pewno słyszałeś o czymś takim, jak event marketing – to mechanizm promowania firmy lub marki przy pomocy wydarzenia (koncertu, wystawy, akcji ulicznej etc.). Oczywiście podstawą efektywności takich działań jest duże zainteresowanie ze strony uczestników – szczególnie tych zaproszonych.

Specjaliści od event marketingu regularnie wykorzystują e-mail marketing automation, który pozwala im zmierzyć skuteczność kampanii promującej wydarzenie. Dzięki newsletterowi z opcją śledzenia można w przybliżeniu określić, ile osób przyjdzie na event, a następnie ilu spośród gości ponownie weszło na stronę wydarzenia lub jego organizatora i zrealizowało jakiś cel (np. zakup szkolenia).

Po połączeniu e-mail marketing automation z kontem Google Analytics zyskasz potężne narzędzie analityczne, co da Ci bezpośrednią przewagę nad konkurencją. Jesteśmy przekonani, że mając do wyboru wiedzę lub domysły, zawsze wybierzesz to pierwsze.

Nie wykorzystujesz jeszcze możliwości, jakie daje email marketing? Pamiętaj, że dzięki specjalnym narzędziom i automatyzacji możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie rozwijać swoją firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com