Na czym polega accounting outsourcing?

Accounting outsourcing, inaczej outsourcing księgowości, to termin oznaczający nowoczesną formę obsługi księgowej, polegającą na delegowaniu wszelkich obowiązków z nią związanych zewnętrznemu podmiotowi. Na podobnej zasadzie działa outsourcingw wielu branżach – zamiast robić coś samodzielnie, zlecamy to fachowcom, a sami poświęcamy się głównej działalności swojej firmy i skupiamy na jej rozwoju.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPMG, z takiej formy prowadzenia księgowości korzysta dziś większość polskich spółek. Nic dziwnego, jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne. Decydując się na accounting outsourcing przerzucamy odpowiedzialność za skrupulatny nadzór księgowy w naszej firmie na dostawcę usług księgowych, tym samym odciążamy siebie – zarówno pod względem prawnym, jak i budżetowym.

Co wchodzi w zakres accounting outsourcingu?

Accounting outsourcing obejmuje szeroki zakres usług związanych z obsługą księgową w firmie. Do najważniejszych należą:

  • prowadzenie ksiąg handlowych zgodnie z Ustawą o Rachunkowości, IFRS / MSSF
  • księgowanie dokumentów
  • księgowanie wyciągów bankowych
  • kalkulacja podatku VAT i CIT, JPK
  • składanie deklaracji podatkowych i reprezentacja firmy podczas kontroli skarbowych
  • składanie sprawozdań finansowych
  • Raportowanie kontrolingowe
  • naliczanie wynagrodzeń

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na kompleksowy accounting outsourcing, czyli zlecić dostawcy usług księgowych wszystkie z wymienionych wyżej procesów księgowych, lub skorzystać wyłącznie z najważniejszych, wybranych przez siebie usług.

Dla kogo accounting outsourcing będzie dobrym rozwiązaniem?

Accounting outsourcing to propozycja skierowana do wszystkich podmiotów prowadzących księgi handlowe, niezależnie od tego, czy jest to niewielka, lokalna spółka czy duża, międzynarodowa korporacja. Bez znaczenia jest również branża,w jakiej działa. Księgowość jest wymogiem w każdej firmie, ale często tworzenie własnego działu księgowego nie znajduje uzasadnienia finansowego, zwłaszcza, że wewnętrzny dział księgowy to nie tylko koszty wynagrodzeń, ale także systemów księgowych, utrzymania infrastruktury IT i bezpieczeństwa danych.

. W takiej sytuacji accounting outsourcing jest idealnym rozwiązaniem. Polecamy skorzystanie z usług oferowanych przez firmę BPION, w której pracuje wielu doświadczonych specjalistów z usługach z zakresu accounting outsourcingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com