Na co zwrócić uwagę rekrutując pracowników?

Rekrutacja to proces często powierzany działom HR lub firmom zewnętrznym. Nie dla każdego jest to jednak korzystne rozwiązanie. Mowa o małych firmach, które poszukują pracowników na własną rękę, często w dużym pośpiechu. Na co powinny zwrócić one uwagę?

Rekrutacja pracownika – co mieć na uwadze?

Małe przedsiębiorstwa na ogół prowadzą rekrutację w szybki sposób, od razu kontaktując się z kandydatami, którzy wzbudzili ich zainteresowanie. Warto na samym wstępie zadbać o to, aby oferta pracy była konkretna – w innym razie może odpowiedzieć na nią dużo osób, które nie nadają się na określone stanowisko. Szkoda tracić ich czas, jak i swój własny. W ofercie najlepiej jest umieścić takie informacje jak:

  • wymiar godzin pracy – czy jest to pracana cały etap, na pół etatu, a może trzy czwarte,
  • dni pracy – czy wymagana jest praca w weekendy?, czy pracodawca przewiduje zmiany nocne?,
  • obowiązki zawodowe,
  • niezbędne umiejętności na określone stanowisko,
  • przybliżoną wysokość wypłaty – często jest ona podawana w widełkach, a zostaje sprecyzowana po wybraniu pracownika i uwzględnieniu jego doświadczenia,
  • miejsce pracy, ewentualną możliwość pracy online.

Nie zawsze warto wymagać od kandydata, aby przygotował list motywacyjny, należy jednak poprosić go o przesłanie CV, które pozwoli poznać jego wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Warto to zrobić nawet jeśli obowiązki zawodowe mają formę pracy fizycznej i nie wymagają specjalnych umiejętności. Dobrze wiedzieć, czym wcześniej zajmował się kandydat, jak długo pracował w poszczególnych firmach i czego mógł się w nich nauczyć.

W przypadku zaproszenia kandydata na rozmowę, należy zwrócić uwagę na jego punktualność oraz schludny ubiór. Można zapytać go o to, co wie na temat firmy. To pozwoli z jednej strony sprawdzić, na ile osoba ubiegająca się o pracę przygotowała się do rozmowy, pomaga to także rozwiać ewentualne wątpliwości czy błędne założenia kandydata. Jeśli pracodawcy zależy na dobrej atmosferze w zespole, może poprosić kandydata, aby opowiedział coś o swoim życiu czy zainteresowaniach. To pozwoli poznać mu jego osobowość i określić, czy kandydat odnajdzie się wśród innych pracowników. Dobrze śledzić mowę ciała przyszłego pracownika i jego sposób mówienia (komunikowania się).

Inne porady dla pracodawców znajdziesz też w serwisie pracy jobtime.

To ważne, aby zachęcić pracownika!

Wiele osób uważa, że to osoba poszukująca pracy powinna być jedynie starającą się stroną. Nic bardziej mylnego. Praca powinna być zadowalająca dla obu stron. Potencjalny kandydat może uczęszczać na różne rozmowy kwalifikacyjne, podczas których zastanawia się, czy chciałby w danej firmie pracować. Warto więc przedstawić mu nie tylko obowiązki zawodowe, regulamin pracy czy jej grafik, ale też potencjalne korzyści. To może być możliwość szybkiego awansu, karta MultiSport, elastyczne godziny pracy czy dogodna lokalizacja. Wbrew pozorom, kandydaci nie zawsze patrzą jedynie na wysoką wypłatę. Czasem ważniejsza jest dla nich miła atmosfera w firmie, stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę czy możliwość szybkiego dojazdu. To więc bardzo ważne, aby pracodawca wymienił wszelkie zalety związane z pracą w jego firmie.

Mniejsze firmy mogą mieć czasem problem ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. Najczęściej powodem jest to, że ich oferta nie przykuwa uwagi na tle innych, które reprezentują znane i duże firmy. Ważne więc, aby umieszczać swoje ogłoszenia w odpowiednich miejscach, jak strony internetowe z kategoriami pracy czy lokalne gazety. Potem pozostaje już czekać na pierwsze telefony i e-maile od zainteresowanych daną pracą osób.

Polecamy:
Frytki w dostawie – problematyczne? Już nie! Sprawdź, jak dobrze serwować frytki na wynos
Korzystanie z centr logistycznych – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com