Właśnie założyłeś firmę i sam chciałbyś zająć się jej księgowością. Albo prowadzisz już działalność i chcesz przejść na księgowość samodzielną. Co wtedy? Czas wybrać odpowiedni dla Ciebie program do księgowania, który umożliwi Ci sprawną, szybką i kompleksową pracę. Tylko jak to zrobić?
Na rynku przecież możemy znaleźć trochę narzędzi, które oferują swoją pomoc przy rozliczaniu firmy. Tylko czy każde z nich jest odpowiednie? Czy powinniśmy cieszyć się z pierwszego lepszego programu? Absolutnie nie! Musimy wiedzieć, że czasu i pieniędzy, które zainwestujemy w słaby program nikt nam nie zwróci.
Co w takim razie zrobić? Przede wszystkim brać pod uwagę kilka istotnych kwestii – znaczących dla nas jako przedsiębiorców. Oto one:
1. Dostępność okresu próbnego!
To bardzo ważne, żeby program zaproponował nam okres próbny przed wykupieniem całego pakietu dostępu do jego wszystkich opcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sprawdzić, czy narzędzie jest intuicyjne, czy łatwo nam się z niego korzysta, czy przyjemnie i szybko się obsługuje i jak wyglądają dokumenty wystawione za jego pośrednictwem. Powinniśmy korzystać z możliwości bezpłatnego okresu próbnego – to przecież od niego zależy nasza decyzja i przyszłe zadowolenie z prowadzenia samodzielnej księgowości.
2. Ilość funkcji i ich jakość
Trzeba pamiętać, że oferty różnych programów do księgowania mocno się od siebie różnią. Niektóre z nich posiadają tylko podstawowe opcje, inne – swoje funkcje rozbudowują. Warto brać pod uwagę takie narzędzia, które posiadają opcji wiele. Nigdy przecież nie wiemy, z czego akurat będziemy chcieli skorzystać. Najlepsze programy oprócz zwykłych funkcji posiadają również: możliwość wysyłki dokumentów poprzez Pocztę Polską, tworzenia raportów i analiz, budowania baz danych pracowników oraz kontrahentów, a nawet prognozowania zaliczek na podatki! Kompleksowe opcje to kompleksowe usługi i nasz spokojniejszy sen.
3. Wygląd interfejsu i jego przejrzystość
Kiedy będziemy przeglądać różnorodne oferty i testować programy w wersjach próbnych, zwróćmy uwagę na ich wygląd oraz rozmieszczenie opcji. Może okazać się bowiem, że jedne programy są bardziej przejrzyste i prostsze w obsłudze niż inne. Ciekawą kwestią jest również kwestia estetyczna. Niektóre narzędzia bazują na nudnym, monotonnym projekcie, podczas gdy inne reprezentują ciekawy design i nowoczesny styl. Te drugie pomogą nam polubić księgowość i z przyjemnością wracać do pracy.
Wszystkie z wyżej wymienionych kryteriów spełnia innowacyjny program Taxomatic, który odpowiada na wyzwania zarówno jednoosobowych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.