Myślisz o pracy za granicą? Sprawdź, jacy specjaliści są najbardziej poszukiwani!

Pomimo poprawiającej się sytuacji ekonomicznej nad Wisłą, nadal wielu Polaków rozważa emigrację zarobkową. Kuszące są przede wszystkim znacznie wyższe pensje, ponieważ specjalista w Polsce zarabia podobnie do niewykwalifikowanego pracownika np. w UK. Jeśli i Ty myślisz o pracy za granicą, to przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie zawody są obecnie najbardziej poszukiwane w krajach tzw. starej Unii. Podpowiemy Ci też, na co uważać korzystając z pomocy pośredników pracy.

Te zawody gwarantują bardzo dobre zarobki na Zachodzie

Oczywiście poszczególne rynki Unii Europejskiej mogą się między sobą różnić, ale generalnie obowiązuje pewien wspólny trend. Analizując ogłoszenia o pracę w UK, Niemczech, Francji czy Belgii widać wyraźnie, że kilka zawodów ma bardzo duże „wzięcie”. O jakich zawodach mowa?

Tę listę musi otworzyć pielęgniarka (lub pielęgniarz). Przedstawicieli tego zawodu bardzo brakuje w Wielkiej Brytanii, Francji i w Niemczech. Powód jest prosty. Tamtejsze społeczeństwa błyskawicznie się starzeją, a przez to coraz więcej osób musi korzystać z opieki pielęgniarskiej. Pracowników szukają przede wszystkim domy seniora, placówki opiekuńcze, ale też sami seniorzy, którzy potrzebują opieki w domu.

Warto wiedzieć: W Wielkiej Brytanii przeciętna pensja pielęgniarki wynosi około 30 tysięcy funtów rocznie. 

W Europie Zachodniej bardzo poszukiwani są także fizjoterapeuci. Tutaj również uzasadnieniem jest starzenie się społeczeństwa. Bogaci seniorzy w Niemczech, Francji czy Luksemburgu nie mają problemu z opłaceniem prywatnych wizyt fizjoterapeutów, a specjalistów na tamtejszych rynkach po prostu brakuje. Tutaj tworzy się wielka szansa dla polskich fizjoterapeutów. Praca – fizjoterapeuta jest dobrze płatna i daje olbrzymią satysfakcję z pomagania innym.

Ciekawostką jest fakt, że jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów w Europie Zachodniej jest… nauczyciel z językiem polskim. To oczywiście efekt masowej emigracji, która dla wielu Polaków zakończyła się zapuszczeniem korzeni w obcym kraju. Na Wyspach i w innych państwach europejskich rodzi się coraz więcej polskich dzieci. Z kolei te, które przyjechały do nowego kraju z rodzicami, miewają duże problemy z odnalezieniem się w obcojęzycznych szkołach. Dlatego placówki szukają nauczycieli biegle władających lokalnym językiem (lub angielskim) oraz dodatkowo mówiących po polsku.

Pamiętaj, że pracę na Zachodzie możesz znaleźć bez względu na Twoje wykształcenie czy umiejętności. Wszystkiego można się nauczyć, a bardzo poszukiwani są także pracownicy niewykwalifikowani, czyli magazynierzy, pomocnicy, pakowacze żywności.

Na własną rękę czy z pomocą pośrednika?

Czasy, gdy wystarczyło wsiąść w samolot i po wylądowaniu np. w Londynie znajdowało się od razu pracę, niestety minęły. Obecnie nawet zachodnie rynki są dość nasycone, a pracodawcy zaczęli mieć coraz większe wymagania. Dlatego znalezienie atrakcyjnego zajęcia na własną rękę może być trudne (choć nie jest niemożliwe).

Na polskim rynku działa wiele agencji pośredniczących w wyszukiwaniu pracy dla Polaków wybierających się za granicę. Najczęściej funkcjonują one na zasadzie klasycznego pośrednictwa, czyli podpisują umowę z klientem, pobierają zaliczkę, organizują mu dojazd na miejsce, gdzie czeka już załatwiona wcześniej praca. W ostatnich latach było jednak mnóstwo przypadków perfidnych oszustw, gdy po odebraniu zaliczki „pośrednik” znikał wraz z obiecaną pracą.

Jak uniknąć takich rozczarowań? Kieruj się kilkoma zasadami:

  • Zawsze sprawdź agencję, z którą masz zamiar współpracować – w takich analizach specjalizują się biura detektywistyczne, np. www.detektyw-sektor.pl,
  • Nie wpłacaj zaliczki, szczególnie jeśli agencja nie budzi Twojego zaufania,
  • Skontaktuj się z firmą, dla której rzekomo masz zacząć pracować za granicą,
  • Bądź bardzo ostrożny, jeśli przedstawiona Ci oferta jest podejrzanie atrakcyjna, a obiecywane zarobki znacznie przekraczają przeciętną.

Praca za granicą może dać Ci nie tylko większe pieniądze, ale także okazję do poznania interesującej kultury czy znalezienia nowego miejsca na ziemi. Jeśli czujesz, że Twoje talenty mogą być bardziej docenione w innym kraju, rozważ emigrację zarobkową. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność – zarówno przed, jak i już po wyjeździe. W Polsce przecież na pewno ktoś będzie na Ciebie czekać.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com