Myślisz o pracy za granicą? Mamy dla Ciebie dobre i złe wiadomości.

Znalezienie pracy za granicą wiąże się ze wszystkimi wyzwaniami związanymi z regularnym poszukiwaniem pracy – plus cała masa nowych! Brak odpowiedzi od potencjalnych pracodawców z drugiego końca świata to nie koniec świata. Ale jeśli tak się dzieje, nie można cię winić za to, że czujesz się trochę zawiedziony.

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli masz dostęp do nieskrępowanego sposobu skontaktowania się z rekruterem, (LinkedIn, Gastamo JOB SERVICE lub email = dobry, WhatsApp, Instagram lub Facebook = zły), możesz prawdopodobnie liczyć na kilka dobrze przygotowanych miejsc pracy.

Zła wiadomość jest taka, że ​​rekruterzy codziennie toną w korespondencji nadesłanej przez żadnych wymarzonej pracy młodych talentów. Jeśli wyślesz do takiej osoby wiadomość e-mail, jest szansa, że może na nią nie zwrócić uwagi albo zapomnieć. Dlatego, najlepiej wyślij przypomnienie, a zostanie to docenione. Ale jeśli wyślesz po raz trzeci, będziesz zinterpretowany jako bezczelny i nachalny.

Gdy będziesz śledzić informacje o statusie swojej aplikacji, zachowaj pewność siebie i wdzięczność. Upewnij się, że wszystko – w tym nazwy firmy i osób, które tam pracują – jest napisane poprawnie i pisane wielką literą.

Tutaj, podobnie jak w całym procesie poszukiwania pracy, staranne pisanie jest twoim przyjacielem.

Nieświadome uprzedzenia

W dowolnym momencie rekruter może (nieświadomie) oceniać cię na podstawie tego, skąd pochodzisz, jak brzmi twoje imię lub jakiego koloru jest Twoja skóra. Nawet ktoś zatrudniający międzynarodowych kandydatów może wahać się, czy przeprowadzić z tobą rozmowę o pracę, ponieważ na przykład nie jest pewien, jak wymówić twoje imię.

Dobrą wiadomością jest to, że nie jesteś tym, który musi się zmienić – to rynek pracy. Twoim zadaniem nie jest uczynienie siebie bardziej „uniwersalnym” przez „wybielanie” (usuwanie wszelkich odniesień do pochodzenia etnicznego) Twojego CV.

Zła wiadomość jest taka, że ​​rynek pracy nie wydaje się o tym wiedzieć. Takie wybielanie faktycznie działa, a nawet tworzy pozornie równe szanse w oczach pracodawcy. Czy naiwnością jest mieć nadzieję, że po prostu oddanie najlepszego CV będzie się opłacać? Czy powinieneś ukryć część swojej tożsamości tylko po to, aby uzyskać pracę?

Och, zdecydowanie nie!

Reszta zatrudnionego świata będzie musiała nadrobić zaległości – na przykład są blogi, które publikują serię treści, które mają za zadanie pomóc pracodawcom usunąć uprzedzenia z praktyk zatrudniania. Tymczasem dopracuj swoje umiejętności i buduj swoje CV. Zdmuchnij ich swoimi kompetencjami i miej nadzieję na to, co najlepsze – ponieważ czasami to wszystko, co możesz zrobić, gdy szanse są ułożone przeciwko tobie.

Silna konkurencja

Niezależnie od tego, czy Twoja wymarzona praca jest za oceanem, czy tuż za rogiem, powinieneś zawsze wkładać wysiłek w swoją aplikację. Ale starając się dołączyć do firmy, która jest otwarta dla kandydatów z całego świata, konkurujesz z całym światem.
Jeśli oferta pracy jest na tyle fajna, że dla niej chciałbyś się do przenieść do innego kraju, prawdopodobnie ma taki sam wpływ na innych.

Oznacza to, że naprawdę nie możesz sobie pozwolić na bylejakość. Nie wysyłaj im bezwładnego odpowiednika uścisku dłoni jako wniosek o pracę. Nie licz na absolutne minimum, że będzie w stanie zapewnić ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Przeczytaj wszystkie wskazówki dotyczące CV i porady dotyczące aplikacji, które możesz zdobyć. Porozmawiaj z ludźmi, którzy przeszli przez taki proces i poproś o ich spostrzeżenia.

Oczywiście, fizycznie nie możesz skorzystać ze wszystkich rad na świecie, ale maksymalizując ilość swoich badań, będziesz w stanie podejmować najlepsze decyzje. Następnie, kiedy z pasją tworzysz swoje CV i list motywacyjny, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co naprawdę Cię wyróżnia. Przeszukaj stronę internetową firmy, aby uzyskać wskazówki na temat tego, co cenią w swoich pracownikach wskazówka: adaptowalność i pasja często otwierają taką listę, więc weź pod uwagę te cechy od samego początku). Zapoznaj się z językiem, którego używają i pokaż się z najlepszej strony. Ale nie w dziwny sposób.

Poczucie winy – pozostawiania bliskich za sobą

Mówisz swoim rodzicom, że zastanawiasz się nad pracą w [egzotycznym kraju], a oni szaleją….

Możesz usłyszeć:

  • „Gdzie się udajesz?
  • Czy to miejsce w ogóle istnieje?
  • Czy to oszustwo?
  • Czy dołączasz do sekty?

Twoi bliscy będą, co zrozumiałe, troszczyć się o twoje bezpieczeństwo. A jeśli naprawdę nie będziesz się dobrze bawić na imprezach za granicą – prawdopodobnie też będą za tobą tęsknić. Wina i wątpliwości związane z tą zmianą mogą być silnym demotywatorem.

Bycie trochę samolubnym w takich sytuacjach nie jest niczym złym. Twoje życie jest twoje, ty masz nim żyć i dlaczego nie otworzyć się na tak wiele doświadczeń, jak tylko możesz? Korzyści są nieograniczone i dobrze udokumentowane. Wielokulturowe doświadczenie zwiększa twoją kreatywność, a bonusem jest to, że wszystkie osoby śledzące twój kanał na Instagramie będą Ci zazdrościć.

Aby przekonać rodzinę i przyjaciół do swojej decyzji i uspokoić ich umysły, zaangażuj ich w swoje badania. Gdy nadchodzi czas na przeprowadzkę, rozmowy wideo i czaty grupowe mogą codziennie pomagać w walce z tęsknotą za domem. A jeśli boisz się spędzać zbyt wiele czasu poza domem rodzinnym, spróbuj znaleźć pracodawcę, który sfinansuje podróż powrotną do domu raz lub dwa razy w roku (tak, są tacy).

Bariery kulturowe

Od procesu aplikacyjnego po faktyczne dołączenie do zespołu, praca za granicą jest siedliskiem nieporozumień międzykulturowych. Większość z nas zapewne nie zawraca sobie głowy podejmowaniem rozmyślań na ten temat wchodząc w niego dalej niż garstka stereotypów – co utrudnia umieszczenie różnic kulturowych w odpowiednim kontekście.
Ale są miejsca, w których możesz zdobyć pomocne informacje. Uzbrojeni w taką wiedzę i ogólną wiedzę na temat zasady „ludzie są różni”, będziesz lepiej przygotowany do komunikowania się między kulturami.

Po lekturze tego artykułu możesz już spokojnie wpisywać w wyszukiwarkę: Link pod artykułem: szukam pracy za granicą .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com