Mroźne temperatury, deszcz i śnieg – jak przygotować się do jazdy?

Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, zima może sprawić, że jazda będzie trudna i niebezpieczna. Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące jazdy zimą, aby upewnić się, że jesteś przygotowany na wszystkie zagrożenia, jakie może przynieść zimna pogoda.

Przygotowanie samochodu

Mroźne temperatury, deszcz i śnieg mogą odcisnąć swoje piętno na Twoim samochodzie. Dlatego absolutnie konieczne jest upewnienie się, że Twój pojazd jest gotowy na nieprzyjazną zimową pogodę.

Sprawdzenie samochodu przez doświadczonego mechanika. Możesz przyzwyczaić się do corocznego serwisowania samochodu we wrześniu, na długo przed nadejściem chłodu. Lub alternatywnie, wiele warsztatów oferuje przeglądy zimowe.

Przynajmniej sprawdź, czy Twoje opony, olej, płyn niezamarzający, wycieraczki, płyn do spryskiwaczy i hamulce są sprawdzone. Pamiętaj, aby natychmiast naprawić wszelkie znalezione problemy.

Pamiętaj — możesz zmniejszyć ryzyko utknięcia na mrozie, utrzymując samochód w dobrym stanie.

Na koniec, chociaż może się wydawać, że toczysz przegraną bitwę, oto kilka ważnych powodów, aby utrzymać samochód w czystości zimą:

-Brudne przednie szyby utrudniają widoczność we wszystkich kierunkach — czyść je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

-W złych warunkach reflektory mogą szybko się zabrudzić, co utrudnia widoczność w ciemności.

-Sól używana do topienia lodu na drogach może gromadzić się na karoserii i powodować rdzę.

-Twoje tablice rejestracyjne muszą być zawsze czytelne — brudna może kosztować grzywnę.

Spakuj zimowy zestaw przetrwania

Oto, jak upewnić się, że jesteś przygotowany na wypadek, gdyby Twój samochód Cię zawiódł lub jeśli utkniesz w długim korku. Posiadanie zestawu ratunkowego w samochodzie pomoże Ci zachować bezpieczeństwo i wygodę do czasu przybycia pomocy.

W swoim zimowym zestawie ratunkowym będziesz potrzebować:

-Skrobaczka do lodu

-Odmrażacz

-Przenośna łopata

-Ciepłe ubrania i koce

Kilka butelek wody i kilka niepsujących się przekąsek również przyda się na wypadek, gdybyś utknął na dłuższy czas.

Zalecamy również przechowywanie tych innych przydatnych przedmiotów w samochodzie przez cały rok:

-Latarka z zapasowymi bateriami

-Odblaskowa kurtka

-Trójkąt ostrzegawczy w sytuacjach awaryjnych

-Apteczka

Planowanie podróży

Najlepszą radą dotyczącą jazdy zimą na niebezpieczną pogodę jest unikanie podróży, jeśli to możliwe. Jeśli musisz podróżować, zawsze sprawdzaj prognozę pogody pod kątem ostrzeżeń pogodowych na wybranej trasie. Jeśli prognozowane są złe warunki, warto poczekać chwilę, aż pogoda się poprawi. Możesz nawet wytyczyć nową trasę, aby uniknąć zimowych niebezpieczeństw.

Jazda w złej pogodzie

Jeśli Twoja podróż jest niezbędna i nie da się uniknąć złej pogody, musisz dostosować jazdę do warunków. Pamiętaj, że zarówno przyspieszanie, jak i zwalnianie trwa dłużej na śniegu i lodzie. Ważne jest, aby nie spieszyć się i zostawić dużo miejsca między sobą a kierowcą z przodu.

W złych warunkach pogodowych regularnie sprawdzaj hamulce, aby upewnić się, że są włączone i działają dobrze. Jeśli jedziesz pod górę, oprzyj się pokusie opuszczenia stopy. Wysyłanie zbyt dużej mocy do kół może spowodować ich obrót i utratę kontroli.

Konsultacja merytoryczna artykułu: nauka jazdy Lublin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com