Monitoring cen – jak może pomóc w zwiększyć sprzedaż w e-commerce?

Konkurencja na rynku e-commerce jest ogromna. Kryzys gospodarczy zmusza konsumentów do patrzenia na każdą złotówkę i wybierania ofert na podstawie ceny. Dlatego, świadome prowadzenie polityki cenowej to dzisiaj kluczowa droga dotarcia do potencjalnych klientów i zwiększenia własnej sprzedaży.

Duże sklepy wprowadzają nowe rozwiązania

Wydaje się, że pojawia się trend polegający na tym, że witryny e-commerce wykorzystują oprogramowanie monitorujące, aby śledzić każdy ruch konkurenta, na przykład, kiedy zmieniają ceny, kiedy wprowadzają nowe produkty, a nawet gdy brakuje określonego produktu. Kilka firm oferujących tę usługę pojawiło się w ciągu ostatnich dwóch lat i trwa walka o uświadomienie ludziom korzyści płynących z korzystania z takiej usługi, a następnie wprowadzenie ich na pokład.

Skuteczne zarządzanie cenami, dzięki monitoringowi cen

Monitoring cen to rozwiązanie, które pozwala podjąć walkę z konkurencją niezależnie od wielkości firmy. Może pozwolić niemal natychmiast włączyć się do akcji. Powiadomienie o takich informacjach jak obniżka cen, wyprzedaż czy promocja umożliwia natychmiastową reakcję. Kupujący online rzadko dokonują zakupów bez choćby krótkiego rozeznania cen. Mając do wyboru ten sam produkt w różnych cenach wybiorą prawie zawsze sklep w którym cena jest niższa.

Bez monitorowania konkurencji firmy nie są w stanie trzymać ręki na pulsie i monitorować pozycji swoich produktów. Próba ręcznego sprawdzania cen to ogromny wydatek czasu i pracy, podczas gdy można wykorzystać znacznie bardziej wydajną usługę. W żadnym wypadku ręczne monitorowanie cen produktów nie może się równać z profesjonalnym narzędziem, który codziennie zbiera informacje i dostarcza ci aktualny szeroki zakres danych, pozwalający prowadzić analizy cenowe. Możliwość codziennego monitorowania konkurentów może pozwolić tym, którzy kiedyś byli „małymi graczami”, konkurować z liderami rynku. Monitoring cen online jest dziś niemal niezbędnym aspektem handlu elektronicznego dla podmiotów działających na bardzo konkurencyjnych rynkach.

Monitorowanie cen konkurencji staje się coraz bardziej powszechne wśród sklepów e-commerce, więc przynajmniej poświęć trochę czasu, aby się temu przyjrzeć.

Systematyczny monitoring cenowy konkurencji

Regularny monitoring cen sklepów internetowych może pomóc przedsiębiorcy zrozumieć rynek, a także zastosować najlepszą taktykę, która byłaby odpowiednia w danych warunkach. Co więcej, techniki te nie kosztują dużo, co jest korzystne dla pojedynczych i małych firm. Znajomość ceny konkurentów może dać ci przewagę nad nimi, co postawi cię na znacznie lepszej pozycji. Możesz zdecydować, jak bardzo chcesz obniżyć lub zwiększyć cenę w celu maksymalizacji zysku.

Miej zawsze oko na działania konkurencji

Dzięki narzędziom do monitoringu cen możesz wybrać konkurencyjne sklepy internetowe, serwisy aukcyjne lub porównywarki cenowe i otrzymać na bieżąco przejrzyste dane dotyczące nie tylko cen, ale też dostępności, kosztów i czasu wysyłki. To wszystko pozwoli ci mieć zawsze konkurencję na oku i reagować na jej działania. Otrzymasz także alerty, które pokażą ci dla których produktów można łatwo zwiększyć pozycję, zmniejszając minimalnie cenę, albo które produkty sprzedajesz zbyt tanio i możesz pozwolić sobie na zwiększenie marży. To wszystko pozwoli ci prowadzić bardziej przemyślaną politykę cenową, znacząco zwiększy twoją sprzedaż i zmaksymalizuje zyski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com