W LeadStar można znaleźć różne rodzaje modeli rozliczeniowych, które dopasowywane są do konkretnych kampanii i działań promocyjnych. Każdy partner, który dopiero zapoznaje się z programem, powinien zapoznać się z zasadami działania poszczególnych modeli – jest to bowiem de facto informacja na temat tego, za jakie aktywności użytkowników będzie zarabiał.
Modele rozliczeniowe funkcjonujące w marketingu internetowym określane są najczęściej dosyć enigmatycznie brzmiącymi skrótami. Jeśli jednak będziesz działać w tej branży przez jakiś czas, żaden skrót nie będzie dla Ciebie tajemnicą i żadna nazwa nie będzie brzmiała obco. Modele rozliczeniowe mogą być także hybrydowe, czyli łączyć w sobie kilka różnych modeli. Oto przykłady najbardziej powszechnych modeli rozliczeniowych, z którymi spotkasz się wchodząc do gry z LeadStar.
CPL – Cost Per Lead
Jest to płatność za lead, czyli za każdy wniosek dostarczany do reklamodawcy. Z perspektywy partnera jest to model rozliczeniowy bardzo korzystny, gdyż nie jest trudno zachęcić użytkownika do wypełnienia wniosku. O wiele trudniej jest zachęcić go do kupna. Reklamodawcy nie do końca lubią taką formę rozliczenia, gdyż liczba wniosków nie ma bezpośredniego przełożenia na sprzedaż produktów czy usług. Za każdy wniosek dostarczany do reklamodawcy, który spełni warunki walidacji (np. dodzwonienie się do klienta, potwierdzenie zainteresowania i danych).
CPA – Cost Per Action
Prowizja za akcję to model rozliczeniowy dosyć zbliżony do poprzedniego. Naliczana jest za różnego rodzaju akcje – pobranie aplikacji, zapisanie do newslettera, wykonanie transakcji kartą. Kampanie w CPA dosyć łatwo jest promować, jednak mają dużo niższe stawki niż te, które rozliczane są na przykład za sprzedaż.
CPS – Cost Per Sale
Cost per sale, czyli rozliczenie za sprzedaż, oznacza, że prowizja jest naliczana od sprzedaży produktu czy usługi. Partner zarabia, gdy użytkownik zrobi zakupy czy weźmie kredyt lub pożyczkę w konkretnej firmie. W przypadku zakupów zwykle prowizja jest od każdej zrealizowanej transakcji. Jeśli jednak chodzi o klientów firm pożyczkowych, prowizja udzielana jest za nowych klientów.
CPC – Cost Per Click
Rozliczenie za kliknięcie w reklamę najczęściej realizowane jest w przypadku kampanii mailingowych. Partnerzy, którzy chcą zarabiać w modelu rozliczenia CPC, muszą posiadać własne bazy maili, a także podpisać oświadczenie o tym, że w sposób właściwy i zgodny z przepisami przetwarzają dane osobowe i przechowują bazy danych.
Oprócz konkretnych modeli rozliczeniowych, na rynku marketingu internetowego spotkać można również różnego rodzaju modele hybrydowe, łączące w sobie kilka modeli. Zanim zdecydujesz się na udział w konkretnej kampanii, warto sprawdzić nie tylko, jakie są stawki, ale również według jakiego modelu naliczana jest prowizja. Często bowiem bywa tak, że stawki na pierwszy rzut oka wydają się wysokie, a potem okazuje się, że wcale nie jest tak prosto uzyskać taki efekt, jakiego oczekuje reklamodawca.
Więcej informacji na stronie leadstar.pl
Polecamy:
– Przykłady transakcji M&A z udziałem inwestora finansowego