Mnóstwo pomysłów na to, jak docenić swoich pracowników!

Powodem, dla którego niniejszy artykuł obejmuje zarówno tematykę uznania, jak i motywacji pracowników, jest fakt, że te elementy idą w parze. Jeśli doceniasz to, co robią Twoi pracownicy, mogą czuć się zmotywowani do wykonywania swojej pracy. Jednak twoi pracownicy nie będą czuć się zmotywowani, jeśli nie doceniasz pracy, którą wykonują – sam domyśl się jaki może być rezultat.

Jesteś szefem – zastanów się jak dużo wdzięczności okazujesz? Jeśli pokażesz za dużo, może się okazać, że jest to fałszywe podejście. Jeśli okażesz za mało, twoi pracownicy nie będą myśleć o firmie zbyt wiele. Kiedy tak się stanie, ich motywacja może zostać zmieniona na różne sposoby.

Jak więc sprawić, by pracownicy czuli się doceniani?

Wyślij im notatkę. Jest to podobne do osobistego chwalenia ich za swoją pracę, ale w tym przypadku może to być notatka odręczna. Nie musi to być długi tekst, ale coś krótkiego i odręcznego już pokazuje, że starałeś się, aby było to osobiste. Niektóre przykładowe notatki pochwalne są dostępne na górze tego artykułu. Skorzystaj z nich!

Doceń wysiłek, jaki włożyli. Nawet ci, którzy nie wykonują świetnej roboty, wciąż mogą być docenieni za czas i wysiłek wkładany w powierzone im zadanie. Powiedz im, że doceniasz wysiłek, jaki włożyli w projekt.

Awansuj pracownika. Jednym z najlepszych sposobów na pokazanie, jak docenisz pracownika, jest awansowanie go na wyższe stanowisko. Poczuje się tak, jakbyś naprawdę rozpoznał jego talent i poczuje się doceniony przez ciebie jako przełożonego. Rób to tylko wtedy, gdy czujesz, że naprawdę wykonuje jak najlepiej swoje zadanie.

Poproś o opinię.

Istnieje duża szansa, że pracownicy znają tajniki swojej pracy lepiej niż Ty. Kiedy więc musisz coś zmienić, poproś o opinię. Twoi ludzie będą szczęśliwi, że cenisz ich zdanie.

Daj im coś.

Kup pączki do biura, zamknij sklep na godzinę lub rozdaj puchary, czy nawet bony podarunkowe. To nie jest łapówka, ale jest to sposób na pokazanie, że doceniasz to, co robią i chcesz im to wynagrodzić. Jest jeszcze lepiej, jeśli ten upominek wychodzi z Twojej własnej kieszeni, ponieważ wiedzą, że to nie jest sprawa firmy.

Powiedz proszę i dziękuję.

Pracownicy wiedzą, że muszą postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez ich szefa, ale będą czuć się lepiej w związku z tymi prośbami, jeśli powiesz “proszę” i “dziękuję”. Najprawdopodobniej zrobią to, co chcesz od razu, zamiast celowo to przesuwać, jak wtedy gdybyś przedłożył im to w trybie rozkazującym.

Ustal dla danej osoby trwałe cele. Powiedzmy, że masz przed sobą ogromny projekt, który musisz wykonać. Nie rób tak, że idziesz do swoich pracowników i mówisz, że masz ogromny projekt, który muszą wykonać. Daj im małe cele do osiągnięcia. Po osiągnięciu jednego celu przejdź do następnego. To popchnie ich do ostatecznego celu.

Powiedz im, dlaczego coś jest robione. Jeśli pojawi się coś nowego, wyjaśnij to swojemu personelowi, wyjaśnij, dlaczego należy to zrobić. Zmiana nie jest łatwa dla nikogo, ale wyjaśnienie, dlaczego coś wymaga zmiany, pomoże pracownikom zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, i spróbują nauczyć się nowego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com