Mistrz grilla – obiecująca specjalizacja na kulinarnej ścieżce kariery

Mistrz grilla jest rodzajem szefa kuchni, który specjalizuje się w przygotowywaniu wszelkiego rodzaju potraw z grilla oraz wędzonek. Chociaż kucharz specjalizujący się w obsłudze grilla, którego tytułuje się jako szefa kuchni, pracuje również z szeroką gamą żywności i warzyw, to jednak grill i wędzarki ogrodowe są jego żywiołem. Niezależnie od wykonywanej pracy, wszystkie prace przy grillu wymagają wysoko wyspecjalizowanego szkolenia kulinarnego.

Mistrz grillowania i wędzenia – opis pracy

W niektórych przypadkach kucharz grillowy może pracować na wielu różnych daniach. W innych przypadkach kucharz może pracować w restauracji, która serwuje przede wszystkim potrawy z grilla albo konkretne wędzonki. W tym drugim scenariuszu rola bądź wędzarki grilla będzie wysoce wyspecjalizowana.

Kucharz – mistrz grilla tak czy inaczej musi dobrze znać się na podstawowych tajnikach  gotowania. Nawet jeśli kucharz – specjlista grilla ma asystentów pomagających mu, on lub ona jest zawsze odpowiedzialny za wszelkie dania, które opuszczają jego stanowisko pracy i idą na wydawkę. Wysoce zalecane dla wszystkich szefów kuchni, których specjalizacją jest grillowanie jest to, by przed rozpoczęciem pracy zapoznali się  z tym, co dokładnie zapewnia producent wędzarni ogrodowych https://www.metgard.pl/.

W zależności od miejsca pracy, może też być zobowiązany do współpracy z całym zespołem kucharzy. Zwykle też, on razem z innymi specjalistami od grillowania i wędzenia zazwyczaj pracuje na zmiany, co sprawia iż jest to wygodna praca z elastycznym harmonogramem.

Zadania i obowiązki mistrza grilla

Oprócz przygotowywania potraw z grilla czy dopilnowywania wędzonek, szef kuchni i grilla może również być zobowiązany do tego aby obsługiwać piec, a w ramach niego przygotowywać mięso, drób i dania rybne w ramach swoich obowiązków. Kucharz grillowy jest czasem odpowiedzialny także za pozostałą żywność np. sałatki, jak również przygotowywanie przypraw i składników dla każdej poszczególnej potrawy.

Kucharz grillowy może pracować w małym zespole asystentów, który rozdziela zadania – dlatego powinien umieć zarządzać małym zespołem.

Taki zawodowiec przygotowuje – co oczywiste produkty spożywcze, takie jak mięso, korzystając z grilla, ale w ten sam sposób może także przygotowywać warzywa i ser. Przykładowe bardziej szczegółowe obowiązki w tej pracy to:

  • przyjmowanie zamówień od kelnerów,
  • regulowanie temperatury grilla,
  • porcjowanie żywności,
  • utrzymywanie czystego obszaru przygotowywania potraw,
  • usuwanie odpadów i przeterminowanych produktów,
  • zarządzanie zapasami.

Niezbędne kwalifikacje dla tej pracy to podstawowe umiejętności gotowania, wiedza na temat przepisów bezpieczeństwa, orientacja na obsługę klienta, zarządzanie czasem i zdolność do stania przez długie godziny. Większość z mistrzów grilla i wędzenia posiada dyplom ukończenia szkoły średniej bądź ma za sobą gastronomiczne szkoły zawodowe.  Takie dokumenty oprócz posiadanych umiejętności dają im dużo większe perspektywy na rynku pracy, niż wtedy gdy ich nie posiadają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com