Miliardy smartfonów – znajdź swój używany i wspomóż środowisko

Pojedź autobusem tylko kilka przystanków w dowolnym mieście w Europie, a zobaczysz ogromny wpływ telefonów komórkowych na społeczeństwo. Konsekwentnie większość pasażerów siedzi przyklejona do smartfonów – oczy są skierowane w dół, a palce przewijają lub piszą na platformach komunikacyjnych od Whatsapp do Facebooka.

W miejscach publicznych czasami wydaje się, że prawie każdy ma smartfona. Nic dziwnego, dlaczego: od czasu premiery w 2007 roku wyprodukowano ponad 7 miliardów smartfonów. Obecnie globalny wskaźnik posiadania smartfonów wśród osób w wieku 18-35 lat wynosi 2 na 3. W samych Niemczech liczba osób w tej grupie wiekowej korzystających ze smartfonów wzrasta do prawie 92 procent. Bardzo rzadko zastanawiamy się, jaki wpływ na środowisko mają te urządzenia na świat, w którym żyjemy.

Wśród tej głębokiej dyfuzji technologii, niezwykłe innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju: w szczególności w dziedzinie zdrowia, rolnictwa i rozwoju. Dzięki smartfonom i innym urządzeniom komunikacja z nawet najbardziej odległych zakątków świata nigdy nie była łatwiejsza. Jednak ten nowy zasięg technologii nie ogranicza się do sfery społecznej – i nie zawsze jest tak pozytywny.

W ciągu zaledwie jednej dekady produkcja i utylizacja smartfonów miała ogromny wpływ zarówno na nasze środowisko, jak i na pogłębianie się nierówności społecznych na całym świecie. Ponadto każde urządzenie znacznie przyczynia się do 50 milionów ton metrycznych e-odpadów, które mają zostać wygenerowane w kolejnym roku. Jednocześnie pracownicy w krajach produkcyjnych doświadczają niewolniczych warunków, wydobywając minerały lub pracując w zakładach produkcyjnych, aby zapewnić, że ci, którzy mają środki, mają wymagane nieograniczone dostawy tych technologii.

Na szczęście istnieją sposoby takie jak iphone xs max uzywany na naprawienie błędnego koła konsumpcji, marnotrawstwa i niesprawiedliwości utrwalanych przez korzystanie ze smartfonów w globalnym społeczeństwie.

Wymaga wnikliwego przyjrzenia się naszym indywidualnym i rynkowym zachowaniom w branży smartfonów, a także świadomości wpływu zarówno na środowisko, jak i człowieka jednego z najbardziej zaawansowanych (choć ekologicznie krótkowzrocznych) produktów technologicznych na rynku.

Koszt środowiskowy

Podczas gdy niektóre szacunki wskazują, że żywotność smartfonów może sięgać nawet 5-10 lat, większość konsumentów używa ich średnio tylko 12-24 miesiące. Jedno spojrzenie na typową reklamę smartfona i łatwo zrozumieć, dlaczego. Reklamy corocznie aktualizowanych modeli zachwalają innowacyjność i wygodę oraz stymulują wzrost sprzedaży, który uczynił Europę największym rynkiem smartfonów na świecie. Nie jest tajemnicą, że ci producenci sprzedają raczej doświadczenie niż produkt. Ponad 60 procent sprzedaży telefonów komórkowych to zamienniki już istniejących telefonów, z których 90 procent nadal działa po wyrzuceniu. Konsumenci chcą nowszych, lepszych, szybszych – a dostawcy smartfonów im to dają. Konsekwencje środowiskowe tego są ogromne.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji iPhone’a – jak ich uniknąć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com