Kupno nowego domu czy mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu całej rodziny. Wybierając przyszłe miejsce zamieszkania musisz więc dokładnie rozważyć gdzie chcesz mieszkać, czy ma to być miasto czy wieś, na czym najbardziej Ci zależy i czego od danego miejsca oczekujesz. Podejmując decyzję, weź pod uwagę, że Twój nowy dom powinien spełniać wszystkie Twoje oczekiwania abyś mógł czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik jak przygotować się do kupna nowego domu lub mieszkania i o czym nie możesz zapomnieć.
Dom czy mieszkanie
Podjęcie decyzji o tym czy chcesz mieszkać w domu czy mieszkaniu to jedna z decydujących kwestii. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że zamieszkanie w bloku jest dużo wygodniejsze, nie musisz martwić się o wywóz śmieci, ogrzewanie – kupno opału itd. Własny dom z podwórkiem jest jednak dużo atrakcyjniejszą opcją dla rodzin z dziećmi i osób ceniących sobie prywatność i swój własny skrawek ziemi. Budując dom, sam możesz zdecydować gdzie on powstanie – wybrać i kupić działkę, zdecydować się na konkretny projekt, dostosować materiały itd. Własna przestrzeń pozwoli Ci na wygodne zagospodarowanie jej zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Tylko ty decydował będziesz jak urządzisz ogród, jakie rośliny w nim zasadzisz i jak zagospodarujesz całą przestrzeń. Mieszkanie w bloku ma ograniczenia, które nie spodobają się osobie o charakterze indywidualisty.
Nieruchomość od dewelopera czy osoby prywatnej?
- Od dewelopera
Wybierając opcję zakupu mieszkania czy domu od dewelopera ważny jest każdy szczegół transakcji. Przeglądając oferty różnych firm, szybko zorientujesz się, jest masę ofert zarówno mieszkań pod klucz jak i tych, które dopiero są w budowie. Jeżeli zależy Ci aby mieć wgląd na każdą przeprowadzaną pracę i dokładnie rozeznać się w realizacji, powinieneś wybrać opcję zakupu nieruchomości, która dopiero będzie budowana. Doglądając budowy masz większą pewność, że nic nie zostanie pominięte a nieruchomość oddana w Twoje ręce w ustalonym wcześniej stanie.
Decydując się na zakup domu lub w nowobudowanym bloku, zwróć uwagę na okolice Twojego przyszłego miejsca zamieszkania. Np. jeżeli chciałbyś mieszkać na obrzeżach miasta a nie w jego centrum i chciałbyś aby w otoczeniu Twojego przyszłego miejsca do życia, było dużo zieleni, miejsc gdzie będziesz mógł się zrelaksować, pójść na spacer i pooddychać świeżym powietrzem, poszukaj inwestycji właśnie na takim obszarze. Dobrze jest również zadbać o to aby blisko znajdowały się miejsca takie jak: sklepy, apteka, szkoła, przystanki itd.
- Dom od osoby prywatnej
Na portalach ogłoszeniowych w internecie znajdziesz masę propozycji sprzedaży domu od osób prywatnych zarówno na wsi jak i w mieście. Z wyborem miejsca zamieszkania jest podobnie jak w przypadku kupna nieruchomości od dewelopera – musisz wybrać miejsce, zastanowić się czy chcesz mieszkać w mieście czy na terenie spokojniejszym, podjąć decyzję czy interesuje Cię bardziej dom czy mieszkanie itd. Dodatkowo, musisz pamiętać, że w danym domu już ktoś mieszkał, miejsce posiada swoją historię i nie będziesz jego pierwszym właścicielem. Wybierając dom od osoby prywatnej powinieneś również sprawdzić czy dana osoba jest wiarygodna, nieruchomość nie jest zadłużona i objęta hipoteką, nie posiada żadnych konfliktów z prawem a po zakupie staniesz się pełnoprawnym właścicielem domu czy mieszkania.
Umowa zakupu
Pierwszym etapem kupna nieruchomości od dewelopera jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Nie jest to jednak forma ostateczna i umowa kupna-sprzedaży ale dokument o charakterze umowy przedwstępnej. Przed podpisaniem takiego dokumentu powinieneś dokładnie rozeznać się na temat firmy, z którą chcesz ją zawrzeć. Koniecznie sprawdź:
- opinie innych osób i dane identyfikacyjne firmy,
- jakie inwestycje zostały już zrealizowane- każdy deweloper powinien być w stanie Ci przedstawić wcześniejsze realizacje,
- dane dotyczące gruntu gdzie nieruchomość ma powstać,
- jakie są warunki odstąpienia od umowy,
- jaki jest termin rozpoczęcia i zakończenia budowy,
- harmonogram prac budowlanych,
- sposób pomiarów powierzchni nieruchomości.
Podpisując taki dokument, koniecznie zwróć uwagę na:
- szczegóły jakie ona zawiera – czy uwzględnione zostały daty rozpoczęcia i zakończenia budowy i jakie są kary za niewywiązanie się z umowy,
- cenę mieszkania lub domu,
- wzmiankę o lokalizacji nieruchomości,
- określenie standardu, szczegółów wykończeniowych, parametrów technicznych,
- określenie wielkości i powierzchni mieszkania, ilość pomieszczeń – przedpokój, kuchnia, łazienka, ilość pokoi,
- termin i sposób poinformowania nabywcy o zakończeniu prac,
- punkt zobowiązujący dewelopera do wybudowania nieruchomości, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i w efekcie przeniesienie prawa własności na nabywcę.
Umowa kupna, sprzedaży domu od osoby prywatnej powinna zawierać:
- datę i miejsce podpisania dokumentu,
- strony zawarcia umowy – sprzedający i kupujący,
- oświadczenie sprzedającego, że jest właścicielem nieruchomości, gdzie znajduje się nieruchomość, jaką ma powierzchnię, numer księgi wieczystej,
- opis nieruchomości,
- stan nieruchomości,
- karę umowną,
- zadatek.
Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę
Odbierając gotową nieruchomość od dewelopera musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wymienione poniżej punkty, będą miały duże znaczenie w codziennym życiu zarówno dla Ciebie jak i całej rodziny. Oglądając nieruchomość sprawdź:
- powierzchnię mieszkania – czy zgadza się z tą zawartą na przedwstępnej umowie sprzedaży,
- czy ściany są proste,
- stan podłóg – czy są równe i poziome,
- okna i drzwi – czy zostały osadzone prawidłowo i są szczelne,
- czy do mieszkania lub domu doprowadzony został światłowód,
- dostęp prądu – czy działają gniazdka i czy działa instalacja elektryczna,
- wentylacja – czy działa prawidłowo.
Wybierając swoje przyszłe miejsce zamieszkania powinieneś zwrócić uwagę na każdy nawet najdrobniejszy detal, zarówno w przypadku nieruchomości od dewelopera jak również osoby prywatnej. Nawet najdrobniejsze szczegóły mogą mieć znaczenie w czasie przyszłego życia i mieć wpływ na komfort a także bezpieczeństwo całej rodziny.
Polecamy także:
Ciepły ogród zimowy – planowanie nim nadejdzie chłodna pora