Kupno mieszkania pod wynajem – jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji?

Wiele osób, które kupują mieszkania, robi to tylko po to, by później zarabiać na ich wynajmie. To dobry sposób na zainwestowanie pieniędzy w coś, co będzie regularnie i systematycznie dawało dodatkowy, bierny dochód. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto bardzo uważnie obliczyć wszystkie koszty, wydatki i zyski, aby wiedzieć, jaki będziemy mieć poziom zwrotu z naszej inwestycji.

Poziom zwrotu z inwestycji to bardzo ważna informacja dla każdego inwestora. Standardowo na nieruchomościach można zarabiać około 8-10 procent w skali roku. Jest dosyć dużo w porównaniu do innych, stabilnych i mało ryzykownych form inwestowania. Z drugiej jednak strony trzeba mieć świadomość, że takie pomnażanie kapitału dostępne jest najczęściej dla inwestorów, którzy dysponują sporą gotówką. Osoby, które mieszkania pod inwestycję kupują na kredyt, muszą pamiętać, że ich zysk pojawi się dopiero wtedy, gdy mieszkanie zostanie spłacone. Z drugiej jednak strony – najczęściej takie mieszkania spłacają się same, gdyż raty kredytowe pokrywane są z pieniędzy uzyskanych z wynajmu.

Warto brać pod uwagę nakłady

Gdy chcemy obliczyć poziom zwrotu z inwestycji w mieszkanie, musimy brać pod uwagę nie tylko koszty jego zakupu oraz zyski, jakie będziemy mieć z wynajmu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zakupione mieszkanie wymaga sporych nakładów finansowych, zanim zostanie przekazane na rynek wynajmu. Nowe mieszkania trzeba praktycznie od zera wyposażyć w podstawowe meble i sprzęty, a co za tym idzie, wydać na to sporo gotówki. Jeśli natomiast kupujemy mieszkania na rynku wtórnym, często musimy najpierw zrobić w nich generalny remont, a dopiero wystawiać ogłoszenie o wynajmie. Inwestycja w mieszkanie obejmuje więc nie tylko sam zakup nieruchomości, ale również wiele prac remontowych i wykończeniowych, które należy wykonać po zakupie. Na tym wydatki na mieszkanie nie kończą się – także w czasie wynajmowania mieszkania właściciel musi ponosić koszty różnych poważnych napraw, wymiany instalacji czy innych nagłych prac. Zwykle okazuje się więc, że poziom zwrotu z inwestycji w mieszkanie jest dużo niższy niż początkowo zakładali inwestorzy.

Nowe mieszkania to więcej możliwości

Inwestorzy, którzy planują zarabiać na wynajmie, chętniej kupują nowe, ciekawe mieszkania w sprawdzonych lokalizacjach. Takie nieruchomości już na starcie są bardziej atrakcyjne niż mieszkania z rynku wtórnego, które wykonane są w starych technologiach, często są małe, nieustawne, a co za tym idzie – nie cieszą się dużą popularnością wśród wynajmujących. Jeśli chcemy dobrze zarabiać na zakupionych mieszkaniach, wybierajmy dobre lokalizacje, jak mieszkania Białołęka oraz w innych sprawdzonych dzielnicach. Dobrym pomysłem na inwestycję w nieruchomości może być również kupno lokali pod wynajem biznesowy. W tej branży również można liczyć na spore, stabilne zarobki. Nie brakuje bowiem firm, które w danej lokalizacji działają przez długie lata.

Szukasz nowego mieszkania na warszawskiej Białołęce? Sprawdź mieszkania na https://miasteczkogreenwood.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com