Mieszkania inwestycyjne – w jaki sposób na nich zarabiać?

Od lat inwestorzy chętnie kupują mieszkania, licząc, że na nich zarobią. Modele inwestycyjne tego typu są różne. Sprawdźmy, jak można inwestować w mieszkania inwestycyjne i czym one tak właściwie są.

Co to jest apartament inwestycyjny?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest apartament inwestycyjny. Mowa tutaj o mieszkaniu, które powstało z myślą o inwestorach. Każda taka nieruchomość to w pełni funkcjonalne mieszkanie, składające się z pokoi, kuchni lub aneksu i łazienki. Mogą to być też mieszkania bez kuchni, jeśli znajdują się w kompleksie hotelowym. Przeważnie można też liczyć na balkon lub nawet taras. Lokale te są dostępne na przykład w tak zwanych condohotelach. Są to budynki, w których znajdują się wyłącznie mieszkania oferowane inwestorom, zarabiającym następnie na ich wynajmie, bez możliwości zameldowania się, ale z możliwością odliczenia VAT 23%. Niemniej mieszkania inwestycyjne mogą też znajdować się w zwykłych blokach, w bliźniakach i innego rodzaju budynkach. Rynek rośnie, a także coraz bardziej się różnicuje, dzięki czemu inwestorzy mają dziś większy wybór niż kiedyś.

Za sprawą mieszkań kupowanych pod inwestycje zarabia się głównie poprzez wynajem. Możliwy jest wynajem krótko–, jak i długoterminowy. Ponadto często udaje się zarobić dzięki wzrostowi wartości nieruchomości. Należy przy tym pamiętać, że nigdy nie można być pewnym wzrostu, ponieważ choć nieruchomości od lat zyskują na wartości, możliwy jest też scenariusz, w którym dojdzie do odwrócenia trendu.

Maksymalizacja zysku

Decydując się na mieszkanie inwestycyjne, warto postarać się maksymalizować zysk. Jak to zrobić? Należy zadbać o to już na etapie wyboru lokalu. Polecamy apartamenty w nowoczesnych, nowych  budynkach posiadających infrastrukturę tj. basen, jacuzzi czy sauna. Największym wzięciem cieszą się bowiem luksusowe mieszkania, gwarantujące najwyższy poziom komfortu. Kolejna sprawa to wybór właściwej lokalizacji. Postaw na apartamenty nad morzem, w górach lub w atrakcyjnych rejonach dużych miast. Dzięki temu więcej zarobisz na wynajmie, przez co inwestycja szybciej się zwróci. W takiej sytuacji masz też większe szanse na wzrost wartości danej nieruchomości.

Jeśli chcesz, aby mieszkanie zapewniło Ci maksymalny zysk, musisz dobrze zaplanować inwestycję. Warto pomyśleć nad sprawną organizacją procesu wynajmu. Zaplanuj, w jaki sposób będziesz reklamował mieszkanie oraz kto zajmie się jego obsługą, czyli sprzątaniem i ewentualnymi remontami. Jeśli chcesz zarabiać tak dużo, jak to tylko możliwe, musisz poświęcić inwestycji nieco czasu nawet już po zakupie nieruchomości.

Mieszkania inwestycyjne jako lokata kapitału

Niektórzy kupują mieszkania inwestycyjne, aby zarabiać kilkanaście procent rocznie. Niemniej jak wskazaliśmy powyżej, wymaga to sporo wysiłku. Natomiast zysk rzędu 5-8 procent jest możliwy w zasadzie bez żadnego większego wysiłku w dobrej lokalizacji. Nie brakuje też inwestorów, którzy mieszkania traktują jak lokatę kapitału. Nie zależy im na maksymalizacji zysku, a jedynie na tym, aby ich pieniądze nie traciły na wartości i cokolwiek zarabiały. To również dobre rozwiązanie, choć jeszcze raz przypominamy, że nigdy nie można być pewnym, że mieszkanie nie straci na wartości.

Od lat apartamenty inwestycyjne cieszą się popularnością. Dzisiaj rynek jest większy niż kiedykolwiek wcześniej, przez co możliwości inwestorów również są większe. Warto jednak podejść do tej inwestycji jak do każdej innej, dobrze ją planując i przede wszystkim jeszcze przed wyłożeniem pieniędzy określić swoje cele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com