Maszyny czyszczące a kwestia hałasu w miejscu pracy

Hałas jak powszechnie wiadomo jest czynnikiem szkodliwym, dlatego też w żadnym wypadku nie można go lekceważyć. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że hałas uszkadza nie tylko narząd słuchu, ale również przyczynia się do bezpośredniego skurczu drobnych naczyń tętniczych. Hałas może obniżyć precyzję ruchów i znacząco zmniejszyć wydolność psychiczną lub fizyczną.

Hałas w miejscu pracy

Bez uszczerbku na zdrowiu dopuszczalna jest ekspozycja na hałas, który nie przekracza 80 dB. Warto jednak wspomnieć o tym, że w tym przypadku należy zastosować stosowne przerwy w pracy albo skrócić godziny pracy. Przy przekroczeniu 80 dB, każdy pracodawca na obowiązek podjąć działania, które zmniejszają ryzyko zawodowe.

Maszyny czyszczące – źródłem hałasu

Urządzenia sprzątające mogą okazać się nie tylko zmorą pracowników branży sprzątającej, ale również pracowników, którzy aktualnie pracują w sprzątanych pomieszczeniach. Największy hałas generują nowoczesne odkurzacze przemysłowe, maszyny podłogowe i odkurzacze piorące do dywanów. Maszyny czyszczące tego typu statystycznie generują dźwięki na poziomie od 80 do 85 dB. Niestety taki hałas nie tylko utrudnia pracę, ale co najgorsze może przyczynić się do utraty słuchu.

maszyny czyszczące

Zamów maszyny czyszczące: https://multi-matic.pl/k/urzadzenia-czyszczace/maszyny-czyszczace/

Jak rozwiązać problem dużego hałasu?

W dzisiejszych czasach większość producentów maszyn czyszczących zwraca uwagę nie tylko na skuteczność swoich urządzeń, ale również na hałas, który generują. Coraz więcej firm stawia na odkurzacze z cichszymi i znacznie mniejszymi silnikami, które wbrew pozorom wcale nie odstają wydajnością od pozostałych modeli.

Coraz częściej można znaleźć również profesjonalne maszyny do mycia podłóg, które generują hałas jedynie na poziomie 65 dB. Inwestując w nowe maszyny czyszczące warto zwracać uwagę nie tylko na ich design, cenę i skuteczność w czyszczeniu, ale właśnie na generowany hałas.

W jaki sposób można obniżyć hałas generowany przez maszyny czyszczące?

W pierwszej kolejności należy pamiętać o systematycznych przeglądach maszyn czyszczących. Niestety urządzenia, które nie są systematycznie serwisowane mogą głośniej pracować. Warto stawiać również na maszyny czyszczące, które mają zamontowane gumowe lub dźwiękochłonne koła. Aby urządzenia czyszczące generowały mniej hałasu muszą być oczywiście odpowiednio wyważone.

Na generowany hałas duży wpływ ma także zmniejszenie oporów tarcia, dokładność wykonania poszczególnych elementów oraz ich perfekcyjne dopasowania. Inwestując w maszyny czyszczące od uznanych producentów (np. Viper czy Nilfisk), będziemy mieć pewność, że generować będą one dopuszczalny hałas. Pracownicy firm sprzątających powinni skorzystać również z ochronników uszu. Mowa tutaj o specjalnych słuchawkach albo zatyczkach na uszy.

Nowoczesne tłumiki akustyczne

Producenci coraz częściej w swoich urządzeniach czyszczących korzystają z pomocy specjalnych tłumików akustycznych. Podstawowym zadaniem tłumików jest oczywiście zmniejszenie energii fal akustycznych. Obecnie stosowane są nie tylko tłumiki refleksyjne, ale również absorpcyjne i kombinowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com