Marketing, reklama, public relations – czym to się różni?

Najlepszą i najprostszą odpowiedzią na to pytanie będzie stwierdzenie, że te trzy dziedziny mają różne nazwy, więc siłą rzeczy prezentują sobą różne dziedziny zawodowe. Na pewno łączy je wiele, jednak takie same nie są. Przykład? Proszę bardzo. Czy rzeźnik i kucharz to takie same zawody? Albo murarz i dekarz? Czy nawet lekarz i weterynarz?

Oczywiście, że nie. Mogą mieć wiele wspólnego (rzeźnik i kucharz zajmują się karmieniem ludzi, murarz i dekarz budowaniem dla nich domów, a lekarz i weterynarz – medycyną – w tym ostatnim wypadku, różnice polegają na leczeniu różnych gatunków, czego wcześniejsze nie miały). Także marketing, reklama i public relations cechuje podobieństwo, jednak ich różne nazwy, sugerują różne zajęcia (choć podobne).

Definicje: Marketing.

Najkrótszą definicją marketingu jest zaspokajać potrzeby innych, osiągając tym samym zysk. A więc upiekę ci ciasto, lub załatwię dobrego ciastkarza, ale nie za darmo. A za ile? – zapyta klient, lub znajomy? Na pewno taniej, niż sam mógłbyś to załatwić. Ogólnie rzecz biorąc, marketing to działanie na rzecz innych, przy zaspokajaniu własnych potrzeb. „Wilk syty i owca cała”.

Definicje: reklama.

Reklama, to pewna informacja, połączona z formą perswazji, której pozytywnym efektem finalnym, powinna być sprzedaż danego produktu (towaru). Są różne rodzaje reklam, jak: jawne, ukryte (podprogowe, działające na podświadomość odbiorcy), mieszane. Jednocześnie przybierają one różną postać. Od jak najbardziej rzetelnej formy przekazania informacji, poprzez zachwalanie czegoś, co nie jest tego warte, a kończąc na całkowitej destrukcji przekazu informacji – czyli np. zachwalanie polnych kamieni o ich niezmiernie rzadkim występowaniu, a tym samym o dużej okazji przy ich kupnie. Może i jest to pewna forma skrajności, ale wielu ludzi daje się naciąć na takie „okazje”.

Definicja: Public Relations.

Z j. angielskiego: relacje publiczne, których działaniem jest dobry kontakt z otoczeniem, celem dbania o dobry wizerunek, akceptację, oraz życzliwość w kontaktach z ludźmi, firmami itp. PR zajmuje się działaniem na rzecz otoczenia, przy uzyskiwaniu i uwzględnianiu własnych zysków. Są to relacje jak najbardziej życzliwe, opierające się na rzetelnym przekazywaniu informacji, przy wykorzystaniu wszelkich środków przekazu. Można posłużyć się nawet mediami, aby nasze informacje dotarły do jak największej liczby ludzi. Kiedy to jest potrzebne? Np. przy realizowaniu inwestycji budowlanych, jak drogi, infrastruktura elektryczna, gazowa itp.

Wiadomo, że w takich wypadkach jest wiele sprzeciwów ze strony mieszkańców miast i gmin, gdzie taka inwestycja jest przeprowadzana. PR-owiec jest od tego, aby dokładnie i rzetelnie wytłumaczyć ludziom, iż to co się dzieje w pobliżu ich domów, nie będzie zagrażało ich życiu, czy zdrowiu, a wręcz przeciwnie, stanie się dla nich nieodzowne i bardzo pomocne w codziennych zmaganiach z otoczeniem. Jaka jest więc różnica pomiędzy tymi dziedzinami? Bardzo subtelna, a jednocześnie dość duża.

Artykuł opracowaliśmy dzięki materiałom uzyskanym od Agencji PR http://www.bestbrandspr.pl – dziękujemy!

Polecamy:
Kubki reklamowe z nadrukiem- najlepszy sposób na rozpromowanie firmy

One Comment on “Marketing, reklama, public relations – czym to się różni?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com