Marketing na wyższym poziomie: podstawy strategii omnichannel

Im więcej technologii w świecie, tym bardziej jest ona zintegrowana z naszym codziennym życiem. Nawet gdy czytasz ten artykuł, z całą pewnością masz kilka podłączonych do internetu urządzeń w zasięgu ręki. W miarę kontynuowania użytkowania przez każdego z nas tych innowacyjnych dróg, można już powoli stwierdzić, że technologia staje się coraz ważniejsza dla naszego codziennego życia. Linie między tym, co robimy online i w życiu rzeczywistym, zaczną się rozmywać.

Tak powstał marketing omnichannel.

Wraz z tym jak ludzie-klienci zaczęli zmieniać woje zachowania, marketingowcy musieli na to zareagować. Zamiast myśleć osobno o tym, jakie strategie marketingowe przygotować w tradycyjnym ich ujęciu, jakie na komputery stacjonarne, jakie w ramach telefonów komórkowych, tablecie i tak dalej – musimy dążyć do jednego, holistycznego podejścia – wielokanałowego doświadczenia.

Co to jest kanał omnichannel?

W centrum filozofii omni można umieścić kanał, który jest definiowany jako wielokanałowe podejście do sprzedaży, co zapewnia klientowi zintegrowane zakupy. Klient może robić zakupy online z komputera stacjonarnego lub mobile, w stacjonarnym sklepie – dowolnie, a to doświadczenie zawsze będzie bez zarzutu. To ważne, aby odróżnić wielokanałowe wrażenia użytkowników od wielokanałowego doświadczenia użytkowników. Zasadniczo sprowadza się to do głębokości integracji.

Wszystkie omni kanały będą korzystać z wielu kanałów, ale nie wszystkie wielokanałowe doświadczenia są wielokierunkowe. To jest ważne do zapamiętania. Możesz mieć niesamowite wyniki z marketingu mobilnego, zaangażowane kampanie społecznościowe w social mediach, najlepsze gazetki promocyjne i dobrze zaprojektowaną stronę internetową. Ale jeśli nie współpracują ze sobą – to nie jest kanał omni.

Wielokanałowe doświadczenie to jest to, co większość firm inwestuje obecnie. Tak jak np. Kaufland – ma witrynę internetową, blog, Facebook i Twitter. Każdą z tych platform wykorzystuje i łączy się z klientami, ale oprócz tego oferuje tradycyjnie sprzedaż w sklepach stacjonarnych oraz gazetki promocyjne Kaufland. Jednak w większości przypadków klient nadal nie ma jednolitego doświadczenia i spójnego przesyłania wiadomości w każdym z tych kanałów.

Podejście wielokanałowe odpowiada każdemu procesorowi i urządzeniom, z którymi klient będzie współpracował. Ta wiedza jest następnie wykorzystywana do zapewnienia zintegrowanego doświadczenia. Firmy używające tej techniki dostosowują swoje wiadomości, cele i projekty w każdym kanale i urządzeniu.

Aby dowiedzieć się, jak rozpocząć wdrażanie w firmie, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i poszukać więcej inspirujących marek, które już podobnie jak Kaufland dobrze wywiązują się z tych zadań, aby stać się bardziej omnichannelowym kanałem. Na dobry początek jednak określ swoją strategię między kanałami, bowiem każda firma musi opracować własną unikalną infrastrukturę omni-kanałową i będziesz musiał ściśle współpracować z wieloma działami w firmie, aby opracować tę silną strategię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com